Škoda Superb Fastback: nový sedan-kupé z Mladé Boleslavi?

Uvnitř video: Na první pohled vypadá jako kříženec sportovního Mercedesu CLS a agresivního Passatu CC. Přitom se jedná o sportovní verzi vlajkové lodi mladoboleslavské automobilky, Škody Superb. Změní tento „fastback“, zástupce stále oblíbenější kategorie čtyřdveřových sedanů-kupé, reputaci usedlému výrobci aut?

Vydáno: 21.4.2010

Směr mladoboleslavské Škody je patrný už od nástupu pradávné Felicie: její auta musejí být praktická. V portfoliu automobilky ale chybí vozidlo s větší dávkou odvahy, dravosti i dynamiky. Právě tohoto nedostatku si všimli Radek Laube, šéfredaktor automagazínu AutoDesign&Styling, a designér Pavel Hrubý a rozhodli se vytvořit vlastní škodovku.

Odpověď na otázku, jestli Superb Fastback, česká obdoba Passatu CC, známého z portfolia Volkswagenu, změní image praktické automobilky, je tedy záporná. Návrh na stylově vypadající „sedan-kupé“ vzniknul jako inspirace a výroby se z 99% nedočká. Jde o pouhou hříčku, jakési akademické popíchnutí designerského týmu Škodovky.

„Mají špičkové značky jako Audi, Mercedes nebo BMW za hlavního „image makera“ kombíka?“ ptají se sugestivně tvůrci a sami si odpovídají: „Ani náhodou! V případě Superbu by tak byl fastback zcela svébytným a jasně rozpoznatelným modelem. Navíc ani náklady na vývoj by ve srovnání s návrhem úplně nového modelu jistě nebyly nijak závratné,“ uzavírá Radek Laube.

Trend sportovních verzí čtyřdveřových sedanů určil už před pěti lety Mercedes-Benz CLS, který dodnes patří k vrcholům třídy. Že bychom se ovšem dočkali také české verze, je prakticky vyloučené. Koncern VW chce mít Škodovku tam, kde dnes. Na žebříčku prestiže značky snad ještě o kousek níž. To hlavně díky Superbu Combi, který v mnoha směrech předčil stálici značky VW Passat Variant, což se managementu společnosti nelíbí.

Text: Redakce
Foto: AutoDesign&Styling

Galerie