V logistickém areálu ProLogis u Říčan nedaleko Prahy byla instalována první multipoint nabíjecí stanice s výkonem až 100 kW. Je určena pro firemní flotilu elektromobilů, kvůli podmínkám dotace od EU ale zatím nebude otevřena pro nabíjení veřejnosti.
Neveřejnou nabíječku si postavila firma Cargologix pro vlastní firemní flotilu, nejen stávající, ale i budoucí. Firma se zabývá logistikou. Její představitelé by rádi vedle osobních aut v budoucnu nakoupili i nákladní elektormobily, až budou na trhu vyhovující modely.
Nová nabíjecí stanice není zajímavá tím, že je nejrychlejší. V Česku je zatím několik 100 kW nabíječek Tesla Supercharger, na nich ale nabijete vysokou rychlostí jen elektromobily značky Tesla.
Nabíječka v je univerzálnější, dokáže nabíjet vysokuým výkonem elektromobily Hyundai Ioniq a Kona, které jsou na 100 kW připraveny. “U modelu Ioniq Electric si tak zákazník dobije 80 % baterie za pouhých 24 minut,” říká Jan Pohorský z českého zastoupení značky. Kromě nich bylo rychlonabíjení představeno také na vozech BMW i3 a Tesla Model X.
Na rozdíl od řady pražských nabíjecích stanic například od skupiny ČEZ dokáže tato stanice vysokým výkonem nabíjet až 4 auta najednou. “Dvě přípojky nabízejí nabíjení stejnosměrným proudem pro rychlonabíjení až 100 kW a dvě střídavým až 65 kW. Koncept stejnosměrného nabíjení je založen na platformě modulárního usměrňovače, která nabízí rozšiřitelnost až na 150 kW,” vysvětluje Tomáš Bílek z firmy Electric Park.
Podle Asociace elektromobility a nových technologií je instalace rychlonabíjecích stanic o výkonu nad 50 kW do budoucna jedinou možností, jak udržet tempo s vývojem na trhu. “V ČR jsou hromadně instalovány nabíjecí stanice o výkonu 50 kW, které navíc neumožňují současné nabíjení 2 vozů stejnosměrným proudem. Tyto nabíjecí stanice nebudou schopny v horizontu 5 let uspokojit požadavky majitelů nových elektromobilů a už vůbec ne na páteřní dopravní síti ve veřejném režimu nabíjení,” říká Radovan Hasala z této asociace.