Do Prahy vstupuje bikesharing Lime, bude půjčovat elektrické koloběžky

Americká bikesharingová společnost Lime přichází do České republiky. V Praze bude sdílet e-koloběžky (e-scooters), do širšího centra jich nasadí několik stovek. Pronájem bude zpoplatněn 25 korunami za odemčení a dalšími 2 korunami za každou minutu jízdy.

Elektrické koloběžky jsou jedním z nejnovějších trendů v rámci městské mobility – a svůj obrovský zájem projevují také investoři. Jen letos do startupů věnujícím se této oblasti investovali přes 900 milionů dolarů. Zmiňovaný Lime stihl získat tržní hodnotu přes miliardu dolarů za 18 měsíců od svého vzniku, mezi jeho investory patří fond Andreessen HorowitzGV (fond Alphabet, matky Googlu) nebo Uber.

Česká aplikace Lime bude dostupná pro iOS a Android příští týden. Koloběžky mají GPS a zobrazí se klasicky na mapě, stejně jako u carsharing aplikací. Půjčit koloběžku půjde po zadání platební karty a odemčení zámku skrz QR nebo číselný kód. Poplatek je 25 Kč za odemčení a 2 Kč za minutu.

Rozhovor o startu služby Lime v Praze

Na dotazy o působení Lime v Praze a dalších podrobnostech odpovídali Noa Khamallah, government affairs director a George Moreton odpovědný za mezinárodní expanzi.

Praha je prvním městem „východní Evropy“, do kterého Lime vstupuje. Proč jste se rozhodli právě pro Prahu?

Ano, Praha je prvním hlavním městem ve východní Evropě, kde bude náš sharing systém nasazen. Pro Prahu jsme se rozhodli, protože je to město s progresivní vizí o urbánní mobilitě, klimatických změnách a environmentálních tématech, což je ve shodě s našimi záklaními hodnotami.

Můžete prozradit i další plán expanze v České republice i regionu?

Jsme otevřeni diskutovat se všemi městy v Česku, které jsou orientovány na urbánní udržitelnost. Naší ambicí je také pomoct všem východoevropským zemím s plněním cílů snižování znečištění, snižování nezaměstnanosti a zvyšování řešení městské mobility.

Jak přesně bude služba v Praze fungovat?

Nejdřív je nutné stáhnout si Lime aplikaci, podívat se na nejbližší e-koloběžky, e-kola nebo klasická kola a naskenovat QR kód nebo zadat číslo na odemčení. Po ukončení je bezpečně uzamknete. Najímací stanice budou umístěny v rušných lokalitách města s výjimkou Prahy 1, kde platí zákaz kol. Nabíjet se budou v noci.

Kolik bude služba stát?

Cena odpovídá cenám na trzích, kde již aktuálně působíme. V Praze to znamená 25 korun za odemčení a 2 koruny za každou minutu výpůjčky.

Kolik e-koloběžek plánujete do města nasadit?

Plánujeme nasadit několik stovek e-koloběžek, pak bychom rádi tohle číslo navyšovali. Zároveň jezdcům nabídneme helmy zdarma.

Kolik lidí se bude starat o nabíjení e-koloběžek?

Aktuálně najímáme zaměstnance, počet lidí bude záležet na poptávce.

Lime zároveň podepsal memorandum s Prahou, o co konkrétně jde?

Podepsaní znamená, že můžeme v Praze začít poskytovat naše služby, jsme partnerem města. Zároveň budeme respektovat zákaz kol v Praze 1, ale chtěli bychom se také soustředit na vzdělávání, získávání feedbacku od lidí a na bezpečnost.

Rozhovor byl převzat ze serveru Tyinternety.cz.

Galerie