Škoda Epiq odhalena. Malý elektromobil s cenou 600 tisíc Kč přijde příští rok

Česká automobilka Škoda představila podobu svého nejlevnějšího elektromobilu. Městský crossover se bude jmenovat Škoda Epiq a slibuje cenovku do 600 tisíc Kč. Sériová verze bude odhalena příští rok.

S délkou 4,1 metru bude Škoda Epiq nejmenším elektromobilem značky, což pro vaši představu odpovídá délce Škody Fabia. I přesto ale slibuje dost prostoru a objem kufru 490 litrů. Fabia má kufr 380 litrů, tedy o pětinu menší.

Koncernový elektromobil ze Španělska

Škoda Epiq je postavena na koncernové platformě MEB-Small, navržené pro kompaktní elektrická vozidla. Ta využívá pohon přední nápravy, odlišně od větších modelů elektromobilů koncernu. Společně se sesterskými modely Volkswagen a Cupra se bude vyrábět ve Španělsku.

Epiq má mít dojezd až 400 km na jedno nabití, což je při převážně městském provozu dostatečný rádius. Bude podporovat obousměrné nabíjení, vůz tak lze využít k pohonu a nabíjení dalších zařízení, což přináší novou úroveň flexibility pro domácnosti.

Pro škodovku se jedná o důležitý model, a to nejenom kvůli nižší cenovce. Je to první ztělesnění nového designového jazyka značky Škoda, nazvaného Modern Solid. Oliver Stefani, šéfdesignér Škody, popisuje, jak Epiq zahrnuje všechny klíčové prvky tohoto nového designového jazyka. Na přídi vozidla vyniká čelní maska Tech-Deck Face, která moderně interpretuje tradiční masku chladiče a skrývá za sebou důležité elektrické součásti. LED světlomety a Matrix LED technologie spolu s designem inspirovaným kubismem dávají vozu nejen unikátní vzhled, ale i výjimečnou funkcionalitu.

Interiér vozidla reflektuje moderní trend minimalismu a udržitelnosti, s použitím recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Prostorný interiér nabízí nejen komfort, ale i praktičnost s odkládacími prostory a moderními technologiemi, včetně bezdrátového nabíjení a možnosti využití mobilního telefonu jako digitálního klíče.

Prolomí cena 600 tisíc Kč psychologickou bariéru?

Jedním z největších překážek masové adopce elektromobilů je doposud jejich vysoká pořizovací cena. Škoda proto s modelem Epiq prolamuje psychologickou cenovku 25 000 eur (přibližně 600 000 Kč), od čehož si slibuje, že učiní elektromobil dostupnější pro širší veřejnost. Klaus Zellmer, šéf automobilky, zdůrazňuje, že cenová dostupnost je klíčem k rozšíření portfolia elektrických vozů do segmentu malých automobilů.

Škoda Epiq není jediným novým elektromobilem, který v blízké budoucnosti pošle česká značka na trh. Automobilka plánuje v následujících letech představit šest nových modelů elektromobilů, prvním z nich bude kompaktní elektrické SUV Škoda Elroq, které se má představit ještě tento rok.

Galerie