Elektromobily dostanou speciální registrační značky, přinesou jim výhody

Majitelé elektromobilů a vodíkových aut si budou moci zažádat o zvláštní registrační značky s písmeny EL, které jim přinesou některé výhody.

Zavedení ekologických dopravních značek prosadil poslanec Martin Kolovratník (ANO). Vozidla s touto značkou by měla mít v budoucnu možnost využívat vyhrazené jízdní pruhy a měla by snazší vjezd do center měst. Majitelé těchto aut by nemuseli platit za dálnice a bezplatná by byla i samotná značka (bežné registrační značky stojí 800 Kč).

Novinka je součástí novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který schválili poslanci. Nyní ji musí posoudit Senát a platit začne až po podpisu prezidenta.

Nebude to první zvýhodnění elektromobilů na českých silnicích. Hlavní město Praha jim umožňuje bezplatné parkování v parkovacích zónách, nedávno tuto možnost rozšířila navíc pro některá hybridní auta.

Elektromobilů přibude

Vodíkových aut je v Česku minimum, protože u nás zatím vodík nejde natankovat — jediná plnící stanice je v Neratovicích, navíc neveřejná. První veřejná čerpací stanice by se měla otevřít v příštím roce v Praze.

Nicméně elektromobily v Česku jsou a jejich počty rostou, i když pomalu. Letos se jich zatím prodalo 225, celkově v České republice jezdí asi dva tisíce.

Brzy se ale elektrická auta objeví v nabídce většiny značek včetně Škody Auto, která chce první elektromobil začít prodávat v roce 2020. Auto na vodík zatím v Evropě prodává Toyota, ale chystají i další automobilky, například Hyundai, Honda nebo Mercedes.