Audi Q8 se začíná prodávat. Přijde ještě vrcholný model Q9?

Nové kupé-SUV dostalo českou cenovku: s jediným motorem se prodává za necelé dva miliony korun. Bude Q8 vrcholným SUV od Audi, nebo nás čeká ještě něco většího?

Audi Q8 se svým kupé-profilem chce konkurovat především BMW X6. Do prodeje se zatím dostává s jediným motorem označeným jako 50 TDI, což znamená třílitrový naftový šestiválec s výkonem 286 koní (210 kW) a točivým momentem 600 Nm. Motor je spojen s mikrohybridním 48V systémem, který snižuje emise. Cenovka začíná na 1.945.900 korunách.

Mohutná Q7 je sice o 7 centimetrů delší, přesto stojí Q8 v nabídce výš. Rozvor je stejných 2994 mm, Q8 je pak o 2,5 centimetru širší. Brzy k třílitrovému dieselu přibude ještě slabší varianta se silou 231 koní a benzínová V6 o 340 koních, a nakonec dorazí ostrá verze RS s výkonem 450 koní.

Ještě větší SUV

Pro Audi dnes Q8 představuje vrchol v nabídce SUV. Ale možná se chystá ještě něco většího. O možném největším modelu Audi Q9 se spekujuluje posledních pět let, ale oficiálně zatím automobilka z Ingolstadtu nic nepotvrdila.

Nasazení takového modelu by ale bylo logické, vzhledem k tomu, co připravuje BMW. Jeho největší model X7 se začne na některých trzích prodávat už letos a Mercedes zase připravuje luxusní verzi Maybach svého nejvštšího modelu GLS.

Koncern Volkswagen má sice v nabídce luxusní Bentley Bentayga a superrychlé Lamborghini Urus — ale tradičním soupeřům by se měl postavit přímo vůz od Audi. Už proto, že značka chce během dvou let prodávat 45 % ze svého portfolia výhradně SUV modely. Podle aktuálních spekulací by se obří Audi Q9 mohla dostat na trh už v roce 2020.

A tady se můžete podívat, kolik stojí ty nejluxusnější SUV, které si vůbec můžete koupit.

Galerie