Rakousko vyzkouší 140 km/h na dálnici. Test potrvá rok

Od začátku srpna jeden rok bude možné v Rakousku jezdit rychlostí 140 km/h. Testovací provoz platí jen na dvou úsecích dálnice A1, cílem je vyzkoušet co změna přinese.

V Rakousku dnes vládne konzervativní vláda, která v mnoha věcech prosazuje překvapivě rozumnou politiku. Ministr dopravy Norbert Hofer ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) si myslí, že se dá jezdit rychleji, než je povolených 130 km/h. Proto na dvou úsecích dálnice A1 mezi Vídní a Salcburkem vyzkouší zvýšení limitu na 140 kilometrů za hodinu.

Sto čtyřicet na zkoušku

Celkový testovaný úsek měří celkem 120 kilometrů: mezi Haidem a Sattledtem jižně od Lince (v každém směru 16 kilometrů) a mezi Melkem a Oedem v Dolních Rakousích (v každém směru 44 kilometrů). Na většině cesty má dálnice 6 pruhů. Začátek a konec úseku bude označený klasickou dopravní značkou.

Testuje se od středy 1. srpna po dobu jednoho roku. Ministerstvo chce sledovat změny ve znečištění ovzduší a hluku, průměrnou rychlost aut a počet nehod. V srpnu 2019 pak ministerstvo dopravy rozhodne, jestli se může povolená rychlost zvýšit i jinde.

Ani v případě pozitivních výsledků by ale vyšší limit nemohl platit na všech dálnicích. Podle ministra Hofera by se týkal asi jen poloviny dálniční sítě.

Levice nápad kritizuje

Rakousko na to jde pomalu a opatrně, podobná snaha už jednou skončila neúspěchem. Před deseti lety se o ni pokoušel Hoferův předchůzdce Hubert Gorbach (také z FPÖ), který na části dálnice A10 zvýšil limit na 160 km/h. Ale testy ukázaly, že přibylo škodlivin, hluku a zvýšilo se riziko dopravních nehod.

Zvýšení rychlosti má v Rakousku i dnes mnoho kritiků, například bývalého ministra dopravy Jörga Leichtfrieda ze sociální demokracie, podle kterého zvýšení rychlosti “škodí životnímu prostředí a je nebezpečím pro účastníky silničního provozu” a zvyšuje riziko dopravních nehod. Kritičtí jsou i Zelení, kteří návrh označili za „čistý populismus“.

Riziko dopravních nehod uvádí i aktuální studie rakouského autoklubu VCÖ. Naopak jiný rakouský autoklub ÖAMTC proti limitu 140 km/h nemá námitky. Zvýšení rychlosti si přeje také rakouská veřejnost.

V Rakousku je dnes rychlostní limit na dálnicích 130 km/h, stejně jako v České republice a většině Evropy. Známou výjimkou je Německo, kde na velké části dálnic není rychlost omezena vůbec. Rychlostí 140 km/h se pak může jezdit v Polsku nebo v Bulharsku.