Které ojeté vozy se v Česku kradou nejčastěji a jak se proti krádeži chránit

Koupili jste si ojetý vůz a kromě nízké ceny si pochvalujete i to, že existuje nižší šance jeho krádeže než u zánovního automobilu? Není to tak úplně pravda, zloději mají posvíceno i na ojetiny. 

Při koupi ojetých vozů tudíž mnohé zákazníky zajímá i to, jak velké nebezpeční krádeže hrozí jejich vozu. Dle policejních statistik jsou předmětem krádeží i starší vozy. Jsou atraktivní nejen pro amatérské vykradače, ale i pro specializované zlodějské gangy. Pokud pro svůj obchod shání určitý typ vozu, neváhají sáhnout i po ojetém automobilu – buď pro účely jeho prodeje, nebo na rozebrání a zpeněžení jeho součástek. Jaké vozy se v Česku kradou nejčastěji?

Největší zájem je o škodovky. Vozy této značky většinou tvoří přibližně polovinu všech ukradených aut. Zájem je obzvláště o Škodu Octavia a Škodu Fabia. Druhé nejkradenější auto je Volkswagen Passat.

Zloději mají rovněž políčeno na dražší typy vozů, převážně značky Mercedes, BMW či Audi. Luxusnější vozy jsou v centru zájmu z toho důvodu, že na nich zloději vydělají nejvíce. Mnoho zlodějských gangů má totiž privátní klientelu, pro kterou shání konkrétní typy vozů. Například klient poptává Audi ve stáří do 3 let. Nové by koupil třeba za 800 000 Kč. Zloděj je schopný mu jej v mírně ojeté podobě zajistit třeba za polovinu ceny.

Tip: Sháníte prověřený ojetý vůz? Autobazar Autonoto.cz nabízí přes 39.000 ojetých vozů od prověřených prodejců a autobazarů

Jak krádež probíhá?

Zloději obvykle použijí rušičku alarmu, aby mohli nerušeně vypáčit zámek a dostat se do automobilu. Poté zneškodní imobilizér a s automobilem odjedou.

Ovšem překvapivě ne příliš daleko. Většina zlodějů vůz odveze jen několik kilometrů dál, kde jej nechají pár dní stát, aby snížili riziko dopadení pomocí vyhledávacího zařízení. Až poté jej odvezou do cílové destinace (v tuzemsku či zahraničí).

Jak se chránit proti krádeži

Na trhu existuje celá řada ochranných prvků. Mezi méně účinné patří alarm či mechanické zabezpečení. Sofistikovanější jsou například vyhledávače odcizených aut, které jsou schopné vyhledat, kde se ukradený automobil nachází. Velmi efektivní je i imobilizační systém Vam, který znemožní zloději s automobilem odjet z místa a jehož zneužití a přeprogramování zlodějem je prakticky nemožné. 

Někteří řidiči využívají i označení skel VIN kódem. Tento kód se na skla umístí metodou pískování a slouží k odrazení zloděje od potenciální krádeže. Kód je totiž uveden v mezinárodním informačním systému OCIS, tudíž policie může automobil dle tohoto kódu identifikovat. Zloděje by výměna skel vyšla draho, proto existuje šance, že takový vůz neukradne.

Proti krádeži můžou pomoct i zdánlivě jednoduchá opatření. Mezi ně může patřit například parkování na viditelných a dobře osvětlených místech, či vbočení kol do obrubníku, což může zloděje od krádeže odradit v obavě, že by měl ztížený únik.

Přečtěte si také: Dnes můžete mít povinné ručení za ceny z roku 2015