Podmínky kolaudace garáže

Jestliže plánujete postavit garáž, nebo už ji máte dokonce postavenou, ale ne zlegalizovanou, budete muset splnit podmínky kolaudace garáže stejně tak, jako je to u jiných staveb. V tomto článku se podíváme, jaké bývají konkrétní podmínky kolaudace garáže.

To nejdůležitější hned na začátek. U každé garáže a hlavně v každé oblasti se mohou podmínky mírně lišit, proto je nejlepší zajít na váš stavební úřad a tam se zeptat, co budete potřebovat. Pojďme se však podívat, co to obvykle je:

Projekt garáže. V každém případě budete potřebovat nějaký projekt stavby. Někde stačí jednoduchý nákres, jinde podrobnější projekt. Záleží na velikosti garáže a také na místě, kde garáž chcete stavět.

Stavební povolení. Logicky platí, že garáž je stavba, kde budete potřebovat získat stavební povolení. Kolaudace se pak provádí u všech staveb, které tuto povinnost mají.

Elektro revize. Máte-li v garáži elektřinu, například na otevírání garážových vrat, budete potřebovat elektro revizi. To je v podstatě papír s vyhodnocením komplexní prohlídky a kontroly veškerých elektrických zařízení v garáži hlavně z hlediska bezpečnosti.

Geometrický plán stavby. Pro úspěšnou kolaudaci garáže je potřeba mnohdy doložit i geometrický plán stavby, který vám udělá certifikovaný geodet. Zobrazuje budoucí stavbu přesně v katastrální mapě.

Požární zpráva. Jedná se o posouzení zabezpečení garáže z hlediska požární ochrany. To znamená posoudit, jestli stavba splňuje všechny požadavky příslušných norem a souvisejících předpisů.

Jak dlouho kolaudační řízení trvá

Kolaudace garáže může proběhnout v době, kdy je stavba skoro hotová. Mohou chybět ještě některé detaily, ale musíte mít vyřízeno to, co po vás bude stavební úřad chtít. Po kolaudaci můžete začít garáž oficiálně používat.

Celá akce trvá maximálně několik měsíců, záleží na tom, jak rychle seženete požadované papíry. Když budete mít vyřízenu veškerou byrokracii, kterou po vás úřad chce, začíná kolaudační řízení. Na stavebním úřadě podáte žádost o vydání kolaudačního rozhodnutí, doložíte přílohy (zaměření skutečného osazení garáže, stavební deník apod.)

Máte-li garáž už postavenou „na černo“, můžete ji celkem jednoduše zlegalizovat dodatečným dodáním dokumentů a následnou kolaudací garáže.