Porsche slaví 70 let. V Praze vystavuje svoje úplně první auto

Ferdinand Porsche stavěl auta už od konce 19. století. Ale první auto s jeho jménem vzniklo až po druhé světové válce. Vůz, pojmenovaný Porsche 356 “č. 1” Roadster, je teď vystavený v Praze na Klárově.

Konkrétně dne 8. června 1948, tedy před 70 lety, byl tento prototyp schválen k provozu v Korutanech. Dvoumístný roadster je postavený na základech Volkswagenu Brouk (jehož autorem byl rovněž Ferdinand Porsche) a má hliníkovou karoserii. Pohon obstarává vzadu uložený plochý čtyřválec s objemem 1,1 litru, chlazený samozřejmě vzduchem. Maximální výkon 35 koní není zrovna vysoký, ale auto váží jen 585 kilogramů.

“Tento automobil má pro Porsche obrovský symbolický význam, protože jeho geny definují design, jízdní dynamiku a lehkou konstrukci všech následujících generací sportovních vozů Porsche až do současnosti. A na této tradici se nic nezmění ani v budoucnosti,” říká Martin Skront, ředitel Porsche Centra Praha společnosti Porsche Inter Auto CZ.

V centru Prahy je teď vystavena jeho věrná replika, vyrobená s dodržením tehdejších výrobních postupů s původními tvary karoserie. K vidění bude do neděle 24. června v nepřehlédnutelné kostce na prostranství poblíž stanice metra Malostranská.

Galerie