První elektromobil s koněm v erbu. Porsche Taycan bude stát jen 2 miliony

Budoucnost se blíží, hlásí Porsche. Jeho čistě elektrický model Taycan se začne sériově vyrábět už příští rok. Bude první z celé nové flotily elektrifikovaných aut.

„Bude to vozidlo, které dokáže překonávat i dlouhé vzdálenosti a symbolizuje svobodu,“ říká Oliver Blume, šéf automobilky.

Pro značku Porsche bude elektromobil návratem do minulosti. První auto, které postavil Ferdinand Porsche v roce 1898 (Egger-Lohner-Elektromobil Modell C.2 Phaeton), také jezdilo na elektřinu.

Obrovský výkon a slušný dojezd

Nové Porsche Taycan vychází ze studie Mission E. Pohon všech kol obstarají dva synchronní elektromotory s permanentním magnetem a celkovým výkonem 600 koní (440 kW). Taycan s ním zrychlí na stovku za méně než 3,5 sekundy, na 200 km/h se dostane za 12 sekund. Dojezd by měl být přes 500 kilometrů.

Cena mezi 80 a 90 tisíci dolarů napovídá, že by se základní verze Taycanu mohla vejít pod 2 miliony korun. To je dost, ale za sportovní Porsche s uvedenými parametry zase ne tolik. Vyrábět se bude přímo v domovském Stuttgartu, továrna zvládne vyrobit 20.000 elektromobilů za rok.

Dvakrát víc peněz do elektřiny

Pro Porsche to ale bude jen začátek. Do roku 2022 chce do elektromobility investovat přes šest miliard eur, tedy dvojnásobek oproti původním plánům.

Z dodatečných tří miliard eur půjde 500 milionů eur na vývoj variant a derivátů modelu Taycan, další miliarda eur na elektrifikaci a hybridizaci stávající produktové palety. Několik stovek milionů eur bude stát rozšiřování výrobních závodů a 700 milionů eur je vyhrazeno na nové technologie, nabíjecí infrastrukturu a chytrou mobilitu.

Nepozdává se vám tahle vize budoucnosti? Naštěstí pro vás Porsche pořád nabízí auta pro fandy aut, třeba tohle odlehčené Porsche 911 Carrera T s manuálem a samosvorem.

Galerie