Nejrychlejší Aston Martin všech dob: DBS Superleggera má 725 koní

Aston Martin představil světu nejrychlejší auto, jaké kdy vyrobil. Což znamená něco skutečně extrémního.

Předloni uvedený Aston Martin DB11 právě dostal svoji nejostřejší verzi. S označením DBS Superleggera se britská značka po letech vrací k italskému označení odlehčených aut (doslova “velmi lehká”). Tenhle model je oproti standardní verzi lehčí o celých 72 kilogramů, a to hlavně díky lehčím a tužším materiálům na podvozku. Naopak interiér si na odlehčování nehraje a zůstává skoro stejný, jako v sériové verzi: luxusní.

Nemění se ani motor, tedy 5,2 litru velký dvanáctiválec přeplňovaný dvěma turby. Pro tohle auto byl ale posílen na 725 koní (534 kW) a ohromný točivý moment 900 Nm dostanete ve spektru 1800 až 5000 otáček, takže skoro pořád. Z nuly na 100 km/h vystřelí DBS Superleggera za neuvěřitelných 3,4 sekundy a s rychlostí maximálních 340 km/h se stává nejrychlejším Aston Martinem, který kdy tahle fabrika vyráběla.

Na kola tuto sílu přenáší osmistupňový automat ZF umístěný u zadní nápravy přes samosvorný diferenciál. Velký důraz měli konstruktéři na akceleraci, zpřevodování je kratší než u sériové verze. Celou tuhle šílenost brzdí obrovské karbon-keramické kotouče, vpředu s průměrem 410 mm a vzadu 360 mm. Nový zadní difuzor pomáhá udržet auto na silnici díky přítlaku až 180 kg v nejvyšší rychlosti.

Zatímco základní DB11 vychází na nějakých 4,4 milionu korun, superrychlá odlehčná DBS vás vyjde nejméně na 7 milionů.

Galerie