Carsharing miniaturních elektromobilů Revolt: 4 koruny za minutu v centru Prahy

Do Prahy přichází další carsharingová služba Revolt. Od června nabídne dvacet miniaturních elektromobilů. Cena je 4 Kč za minutu, parkování pro elektromobily je v modré zóně zdarma.

Elektromobily do centra

S délkou 2,2 metru je tohle čínské mikroauto ještě o půl metru kratší, než Smart Fortwo, zaparkujete s ním tedy i kolmo k chodníku. S parkováním mít problém nebude, protože v Praze je (po zaplacení registračních poplatků) parkování elektromobilů v modré zóně zdarma.

Firma Revolt (používá vizuální identitu re.volt) v červnu nasadí v Praze 1 a 2 celkem dvě desítky těchto malých elektromobilů vyrobených v Číně. Když se služba chytne, mohlo by jich být až 240. Půjčení bude dostupné přes mobilní aplikaci, v níž si auto odemknete i vrátíte. Cena: 4 Kč na minutu včetně pojištění.

Na jedno nabití auto Revoltu ujede až 120 kilometrů, což je na popojíždění v centru dostatečná kapacita. Dobíjení bude řešit servisní tým firmy, který bude objíždět vybitá auta a měnit baterie.

Stovky sdílených aut v Praze

Cena 4 koruny na minutu patří u krátkodobých pronájmů mezi nejnižší. Firmě ho umožňují nízké náklady na provoz a právě parkování zdarma.

„Projekt jsme nastartovali jen ve dvou a postupně rozšiřujeme tým. Nestojí za námi žádná velká korporace a dalo by se říct, že jsme v podstatě taková garážovka. Nicméně jsme se do toho auta zamilovali a prostě věříme, že lidé taky,“ říká pro ZAVOLANTEM šéf Revoltu Pavel Kuchta.
 

V České republice v současnosti působí několik carsharingových společností, které půjčují auta z vlastní flotily: Car4wayAutonapulAjo.cz. Největší z nich, Car4way, půjčuje v Praze 240 vozů. Firma Emuj, která půjčovala výhradně elektromobily, na konci roku 2017 ukončila činnost.

Vedle toho na českém trhu vzniká jeden velký poskytovatel peer-to-peer sdílení aut mezi lidmi, a to fúzí firem HoppyGo a SmileCar, ve spolupráci s dopravcem Leo Express a automobilkou Škoda Auto. Jejich spojení čeká na schválení ÚOHS a společně nabídnou 750 až 1000 sdílených aut.