Z Německa do Česka. Volkswagen Passat se bude vyrábět v Kvasinách

Volkswagen Passat, slavný vůz střední třídy, se vyrábí od roku 1973. Foto: Volkswagen

Volkswagen přesune výrobu svého modelu Passat do závodu Škody Auto v Kvasinách, kde se bude vyrábět společně s dalšími českými modely. Ke změně dojde do roku 2023, oznámil šéf německého koncernu Herbert Diess.

Původně tomu mělo být přitom právě naopak: výroba Škody Superb se měla přesunout do Německa. Proti tomu se ale bouřili čeští odboráři, protože Superb jakožto největší český sedan představuje vlajkovou loď české automobilky. Stejně tak byl Volkswagen Passat dlouhé roky vlajkovou lodí značky VW, nedávno byl ale nahrazen větším a luxusnější modelem Arteon.

Přesun výroby Passatu je součástí velkých změn na příští roky. V příštích pěti letech se Volkswagen zaměří na produkci elektrických aut, které chce vyrábět na území Německa, konkrétně v německých závodech v Emdemu, Hannoveru a Cvikově (Zwickau). V Emdenu se přitom passaty vyrábějí dnes.

V závodě v Kvasinách se bude Passat vyrábět společně s modely Škoda Superb a Kodiaq. Dnes se tam vyrábějí ještě SUV modely Škoda Karoq a Seat Ateca, jejichž výrobní linky budou přesunuty do nově vystavěného závodu Volkswagenu ve východní Evropě. Místo zatím nebylo vybráno, mohl by být v Bulharsku nebo Turecku.

Škoda loni prodala 1,2 milionu vozů po celém světě a prodeje každoročně rostou. Tři české výrobní závody jsou na hraně kapacity, kromě nich vyrábí Škoda také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku, Indii, na Ukrajině a v Kazachstánu. Prodává na více než 100 trzích.