Kdekoliv a bez fotky. Výměna řidičského průkazu je jednodušší od 1. července

Vydávání řidičských průkazů bude od poloviny letošního roku jednodušší. Na úřad už nebudete muset nosit papírové fotky, vyfotí vás úředník. Navíc ho dostanete kdekoliv v republice.

Od 1. července se zjednoduší podání žádosti o řidičský průkaz. O jeho vydání nebo výměnu bude možné zažádat na jakémkoli úřadu s rozšířenou působností — nejen v místě bydliště, ale kdekoliv v Česku. To pomůže hlavně lidem, kteří dlouhodobě bydlí mimo své trvalé bydliště.

Také se už nebude předkládat papírová fotografie. Úředníci vyfotí digitální fotku, stejně jako tomu je u občanských průkazů. Ministerstvo dopravy přípravu na tento systém právě finišuje, uvedl server zdopravy.cz.

Změnu umožnila loňská novela zákona, kterou navrhli poslanci za STAN. “Chtěli jsme změnit systém, který byl nelogický a byrokratický. Jen letos si řidičský průkaz musí vyměnit 600 tisíc lidí, kdyby polovina z nich ušetřila sto korun za fotografie, ušetří se 30 milionů korun,” řekl pro ZAVOLANTEM poslanec Jan Farský (STAN), jeden z iniciátorů změny.

Focení přímo na úřadě už funguje u občanských průkazů a cestovních pasů. Řidičák byl tak posledním důležitým dokumentem, kde úřady vyžadovaly pasovou fotku.

Do budoucna pro mnoho lidí odpadne i focení. Systém umí prohledat jiné státní databáze a pokud se nechal fotit například na občanský průkaz, půjde použít tuto fotografii.