Bugatti Chiron z Lega: postavili ho v Česku a jede 30 km/h

Ikonický hypersport Bugatti Chiron má výkon 1500 koní a dokáže jet až 420 km/h. Jeho dokonalou kopii v životní velikosti postavili na Kladně.

Bugatti Chiron v životní velikosti je postavený ze stavebnice LEGO Technic. Z té se vždycky stavěly modely aut, takhle dokonalou repliku existujícího hypersportu ale zatím nikdo nepostavil. Navíc bez použití lepidla. Dokonce se do něj dá sednout a jet s ním. Model má uvnitř 2304 mikromotorků, díky kterým má výkon kolem 5 koní a dokáže se rozjet rychlostí až 30 km/h.

Plastový Bugatti Chiron vznikl v Česku, ve fabrice stavebnice LEGO na Kladně. Několik konstruktérů na něm pracovalo devět měsíců, vývoj a konstrukce zabrala celkem 13 438 člověkohodin. Finální auto je složené z víc než milionu dílků stavebnice a váží 1,5 tuny. Firma ho teď bude vozit po celém světě.

„Naši designéři Technicu a inženýři z české továrny na Kladně, kde se staví také působivé modely pro LEGO obchody a Legolandy, odvedli úžasnou práci, jak ve znovuvytvoření ikonických tvarů Chironu, tak v umožnění ho řídit. Je to fascinující příklad stavebního systému LEGO Technic v akci a jeho potenciálu pro kreativní předělávky,“ říká Lena Dixen, senior viceprezidentka produktu a marketingu firmy LEGO.

Konstruktéři vytvořili ze stavebnice prakticky všechno, co šlo: sedačky, přístrojovou desku i volant. Z kostiček je i fungující tachometr nebo zadní spoiler. Z Lega není pochopitelně ocelový rám, na němž celý vůz stojí, a několik dalších dílů, jako převodovka, bezpečnostní pásy nebo pneumatiky Michelin.

Galerie