Víc alternativ. Vedle hybridů připravuje Škoda i nová auta na CNG

I v době elektrifikace si česká automobilka udrží víc alternativních pohonů. Vedle hybridů a elektromobilů bude Škoda vyrábět i několik modelů aut na CNG.

Na autosalonu v Paříži vystavila Škoda inovovanou Octavii G-Tec s novým motorem 1.5 TSI Evo s pohonem na zemní plyn CNG. Do budoucna se ale pohon na plyn rozšíří i do dalších modelů: Fabie, Karoqu a nástupce Rapidu, jehož budoucí podobu naznačil představený koncept Vision RS.

U Fabie a Rapidu bude plyn částečnou náhradou naftových motorů, který u nich už nebude v nabídce — byl drahý a lidé o něj u těchto malých modelů neměli velký zájem. Je ale otázkou, jaký zájem bude o CNG. Jiné automobilky cílí plynová auta primárně na firemní zákazníky.

Současně plynovými modely připravuje Škoda Auto několik hybridů i elektromobilů. Příští rok bude představena plug-in hybridní verze Superbu, v roce 2020 pak přijde elektrické SUV vycházející z konceptu Vision E.

Následovat budou další čistě elektrické modely, do roku 2025 jich má být celkem pět. Několik dalších modelů dostane plug-in hybridní pohon, například Kodiaq. Výhledově automobilka plánuje, že v roce 2025 bude prodávat čtvrtinu vozů na elektrický nebo hybridní pohon.