Test auta: BMW i3 94 Ah — pět let v budoucnosti

Veřili byste, že BMW i3 se prodává už neskutečných pět let? První elektromobil z Mnichova ani za tak dlouhou dobu neztratil nic ze své kosmičnosti.

Loňský facelift byl skoro neznatelný, změnil se při něm jen přední nárazník a tvar mlhovek. Víc nebylo potřeba. V katalogu je nové čalounění sedaček, k nim se dostaneme za chvíli. Nejdřív se pojďme podívat na to, co vás asi zajímá nejvíc: jak to jezdí.

Jezdí mnohem líp než vypadá

Poprvé jsem se s BMW i3 projel někdy před pár roky a už tehdy mě překvapil ten obrovský kontrast mezi vzhledem auta a jeho jízdou. Na první pohled je to auto vyloženě ošklivé, ale jezdí svižně, zábavně a sebejistě.

Totéž platí i dnes. Nevěříte? Nedivím se, to si musíte zkrátka vyzkoušet. Malý elektromobil má přesné řízení a pohon zadních kol (!) a navzdory legračně uzoučkým kolům (vpředu jen 155 mm na dvacetipalcových discích) předvádí výbornou stabilitu v začátkách a když se utrhne, tak s lehkou přetáčivostí. K tomu připočtěte hbitost elektrického pohonu a máte tady futuristický kompakt, s kterým je radost jezdit.

Základní verze s baterií s poměrně malou kapacitou 33 kWh ujede zatím pořád slabých 200 kilometrů. Pak je v nabídce ještě verze REX s benzinovým dvouválcem, který slouží jako generátor elektřiny pro baterie. A novinkou je “ostrá” elektrická verze i3s s výkonnějším motorem a sníženým podvozkem, na tu se podíváme někdy příště.

Krátký dojezd předurčuje tenhle elektromobil na městský a příměstský provoz, kde se naplno předvedou jeho akcelerační schopností. Základní i3 překvapí slušným výkonem 125 kW (170 koní) a v nižších rychlostech předvádí solidní sprinty. Stovku zvládne za 7 sekund a pružné zrychlení někde mezi 70 až 120 km/h je také dost svižné. Nepříjemná je jen jízda na nerovnostech, kde se tvrdší podvozek projevuje drncáním.

Abych si nevymýšlel, tak BMW i3 nemá vůbec problém s dálnicí, ani při nejvyšší rychlosti 150 km/h nepůsobí nebezpečně (pak zasáhne omezovač, auto by jelo i víc). Vzhledem k omezenému dojezdu si ale na cestě z Prahy do Brna budete muset udělat nabíjecí pauzu u Humpolce.

Při jízdě vás překvapí defaultně nastavená silná decelerace, když pustíte plynový pedál, která je výrazná i při porovnání s ostatními elektromobily. Rekuperací se tak šetří část elektřiny a když se s tím naučíte pracovat, při běžném zpomalení nemusíte vůbec šlapat na brzdu.

Na palubě kosmírné lodi

Když pomineme dojezd, tak ani delší jízda nepředstavuje pro posádku žádné zásadní kompromisy. Vzhledem k tomu, že tohle auto bylo od začátku stavěné jako elektromobil, mohli si architekti dovolit i na malém půdorysu prostorný vzdušný interiér. Tenké sedačky překvapí tím, jak jsou pohodlné a i když to tak z vnějšího pohledu na úzkou karoserii i3 nevypadá, dostatek místa je dokonce i na šířku.

Konstruktéři se tu vyřádili a použili mnoho neortodoxních řešení, což je vidět na každém detailu. Například auto se nestartuje tlačítkem nebo snad klíčem, ale otočným ovladačem zboku volantu, jímž se i řadí. Když jsem chtěl couvat, nevěděl jsem zprvu, jestli mám točit k sobě nebo od sebe, chce to trochu zvyku.

Ale je toho mnohem víc. Když budete chtít otevřít zadní dveře, zjistíte, že se otevírají protisměrně od těch předních, což dnes ze sériových aut najdeme snad jen u značky Rolls-Royce. Na rozdíl od ní tady ale úplně chybí B sloupek, který nahrazuje vzpěra v zadních dveřích, chránící vás před bočním nárazem. Také ukrývá bezpečnostní pás v pronikavě modré barvě (za příplatek).

Futuristické, byť někdy trochu samoúčelně, jsou i použité materiály. Některé díly přístrojové desky a výplně dveří se vyrábějí z přírodních materiálu, jako je konopí nebo olivové listy, v seznamu použitých materiálu najdete také recyklované PET lahve. Mimořádné je rozsáhlé použití karbonového kompozitu (CFRP), který je výrazně lehčí než ocel i hliník a je z něj vyrobena značná část karoserie — přesto váží i3 přes 1,3 tuny, hlavně kvůli těžkým bateriím.

Vnější kliky dveří jsou uchyceny zezadu, okna jsou bezrámová — zkrátka všechno je jinak, než u “normálních” aut. Navzdory tomu všemu se povedlo odizolovat kabinu tak, že ani ve vyšších rychlostech neslyšíte nadměrný hluk.

Celkově interiér působí hodnotným dojmem, i díky kvalitnímu zpracování a dobrým materiálům. Skvělé je, že všechny ovladací prvky, které dostanete do ruky, drží vysoký standard kvality BMW. Mám na mysli především skvěle tvarovaný volant a nejnovější infotainment, který okamžitě dostanete do ruky ovladačem iDrive.

S faceliftem přišlo do nabídky nové čalounění “hnědá Solaric”, kombinujucí kůži a textil, a v kombinaci s dřevěným obložením přístrojové desky působí vyloženě luxusně.

Dvě stě kilometrů je zatím málo

BMW i3 zvládne při dobrých klimatických podmínkách (tzn. když není zima) ujet něco málo přes 200 kilometrů, hodně se to ale mění podle stylu jízdy; já se spotřebou pohyboval kolem 14,5 kWh/100 kilometrů, není ale výjimka, když se dostanete na 12 nebo naopak až na 20 kWh/100 km, když jedete brzda-plyn. Záleží také na terénu, průměrné rychlosti, zda topíte nebo chladíte atd.

Pro prodloužení dojezdu jsou tu také různé jízdní režimy: komfortní pro běžnou jízdu, ekonomický ECO PRO a nejúspornější ECO PRO Plus, který omezí rychlost na maximálních 90 km/h a klimatizaci úplně vypne.

Nabití baterií z domácí sítě trvá řádově deset hodin, takže až si budete i3 kupovat, asi si pořídíte i nabíjecí box, který to zvládne zhruba dvakrát rychleji. Nejrychlejší metodou nabíjení jsou pak rychlonabíječky, ty s výkonem 50 kW zvládnou baterky dobít zhruba za půl hodiny. Pár desítek jich dnes najdete už i v Praze.

Vzhůru do další pětiletky

BMW i3 nezestárlo. I po pěti letech se jedná o přiměřeně praktické auto v sympatickém excentrickém obalu, přitom nabízí asi nejzajímavější řidičské zážitky z těch “levných” elektromobilů kolem milionu. To je cenová hladina, na níž se dnes pohybuje téměř každé elektrické auto, které se dá normálně používat, a zrovna i3 mi z nich připadá nejzajímavější. Není divu že ve svém domovském Německu je nejprodávanějším elektromobilem.

Elektromobily dnes nepatří mezi laciné zboží. BMW i3 zatím těží z nedostatku konkurence, ale brzy mu přibudou až desítky vyzyvatelů od všech značek, tak uvidíme jak obstojí v další pětiletce. Jejich první vlnu očekávejme už někdy za rokPřipravuje se i BMW.

BMW i3 94Ah

 
Motor

synchronní elektromotor s permanentním magnetem

Výkon 125 kW (170 k)
Točivý moment

250 Nm

Zrychlení 0-100 km/h

7,3 s

Maximální rychlost 150 km/h
Zrychlení 0-100 km/h 10,8 s
Kapacita akumulátoru 33 kWh
Spotřeba v testu 14,5 kWh/100 km
Rozměry délka / šířka / výška 3999 / 1775 / 1578 mm
Rozvor 2570 mm
Pohotovostní hmotnost

1 440 kg

Poháněná náprava zadní
Základní cena modelu

1.014.000,- Kč

Cena modelu v testované výbavě

1.312.350,- Kč

Připraveno ve spolupráci se serverem Forum24.cz.

Galerie