Řada řidičů není pojištěna proti jedné věci, která je při nehodě stojí nejvíc peněz

Promáčknutá kapota, rozbité sklo, zničená karoserie. Autonehoda se rozhodně z finančního hlediska výrazně prodraží. Ovšem ještě nákladněji než oprava zničeného vozu vás můžou vyjít zdravotní problémy, které vám kolize způsobí.

Ač se to nezdá, rychlost pohybujícího auta je vysoká a energie nárazu může křehké lidské tělo výrazně poškodit. V lepším případě to pasažéři odnesou pochroumaným svalem, v horším nějakými zlomeninami či trvalými následky.

Riziko úrazu či trvalých následků spousta řidičů podceňuje. Spočítali jsme, na kolik člověka vyjde situace, když si z nehody odnese zdravotní problémy. A rozhodně to nejsou zanedbatelné částky.

Ilustrujme si to na případu dvou řidičů, kteří se stali účastníky dopravních nehod.

První z nich, říkejme mu Pavel, měl štěstí. Z nehody vyvázl pouze s komplikovanými zlomeninami, jejichž léčba trvala 3 měsíce. Pavel je OSVČ a měsíčně si vydělá přibližně 32 000 Kč čistého. Platí si nemocenské pojištění ve výši 400 Kč. Protože je jeho živnost založena na aktivním kontaktu se zákazníky, tři měsíce nemohl vykonávat svou činnost. Od Správy sociálního zabezpečení za tyto tři měsíce dostal celkem 25 965 Kč. Vlivem úrazu tudíž přišel celkem o 70 035 Kč.

Druhý řidič, nazvěme jej Richard, takové štěstí neměl. Po autonehodě ochrnul a skončil na vozíčku. Naštěstí neztratil hybnost horní poloviny těla, tudíž může svou dosavadní práci vykonávat na počítači ze svého domova. Ovšem jeho invalidní stav mu způsobil řadu nepředvídaných výdajů, mezi které patřily:

  • Rekonstrukce bytu do bezbariérové podoby: 200 000 Kč
  • Koupě elektrického vozíku: 45 000 Kč
  • Mzda ošetřovatelky v prvních dnech po propuštění z nemocnice, než se naučil postarat se o sebe sám: 11 000 Kč
  • Náklady na rehabilitaci (500 Kč/hod, potřeboval 10 rehabilitačních cvičení): 5 000 Kč

Pana Richarda tudíž celá záležitost vyšla na 261 000 Kč.

„Proti těmto rizikům se však může klient pojistit,“ Informuje Zbyněk Laisek z Porovnej24.cz. „Řada nabídek povinného ručení v sobě zahrnuje úrazové pojištění řidiče. V případě, že řidič bude mít nějaké zdravotní následky, dostane od pojišťovny finanční plnění. To se u různých firem liší – některé pojišťovny proplácí jen trvalé následky, jiné i denní odškodné za dobu léčení úrazu či pojistné plnění v případě úmrtí řidiče.“

Porozhlédli jsme se po pojistném trhu a zjistili, jaké limity pojistného plnění nabízí ke svému povinnému ručení jednotlivé firmy. Zde jsou příklady tří pojišťoven.

Pojišťovna

Trvalé následky

Úmrtí řidiče

Denní odškodné za léčení úrazu

ČPP

300 000 Kč

200 000 Kč

200 Kč

Axa

1 000 000 Kč

500 000 Kč

 

Slavia

200 000 Kč

100 000 Kč

 

Na trhu však působí ještě více firem, které toto pojištění mají v nabídce, stačí si srovnat jednotlivé nabídky a zjistit, v jakých cenových relacích se toto povinné ručení pohybuje. Časově nejúspornější variantu představují cenové srovnávače typu Porovnej24.cz, které uživateli ukážou velké množství nabídek od nejrůznějších pojišťoven. Podívat se na nabídky pojišťoven můžete zde: https://www.porovnej24.cz/povinne-ruceni

Přečtěte si také: Dnes můžete mít povinné ručení za ceny z roku 2015