Praktičnost vs. vzhled: vyplatí se více nákup gumového, nebo textilního autokoberce?

Přesně pasující autokoberce jako vynikající pomocníci v každodenní snaze o udržení čistoty uvnitř vozidla. Před nákupem si je jen potřeba položit otázku – bude vhodnější koberec gumový, nebo textilní? Pojďme se proto společně podívat na všechny výhody a nevýhody jednotlivých druhů.

Výhody a nevýhody

Gumové koberce

I při jen občasném používání vozu je velmi pravděpodobné, že se interiér sem tam dostane do kontaktu se širokým spektrem tekutin. Stačí jen nastoupit za deštivého počasí a už hrozí, že se voda z bot vsákne a nadělá neplechu. To stejné platí o rozlitých sladkých limonádách, bahnu, štěrku a dalších nečistotách. Gumové koberce jsou v tomto praktickým řešením – všem těmto rizikům jednoduše zabrání.

Pokud si navíc vyberete gumový koberec s vysokým okrajem, pak nemá žádná tekutina kam uniknout. Koberec stačí jednoduše vyndat, omýt všechny nečistoty (nejen tekutiny, ale i prach, kamínky a další) a dát zpátky na své místo. Gumové koberce lze tedy rozhodně považovat za doplňky nenáročné z hlediska údržby.

Z hlediska ceny bývají gumové koberce velmi dostupné a výhodnou koupi z nich dělá i fakt, že mají dlouhou životnost. Kvalitní gumový koberec se nedrolí a zabrání sklouznutí nohou, čímž napomáhá udržovat řidiče i všechny ostatní ve voze v bezpečí.

Textilní koberce

Hlavní výhoda textilních koberců spočívá v jejich estetické hodnotě. Oproti gumovým kobercům lze najít mnohem více barevných verzí (v pastelové a neutrální škále)i textilních koberců s jednoduchými geometrickými vzory. Textilní koberec tedy snáze sladíte se vzhledem vnějšku a interiéru vozu.

Bohužel krása nového textilního koberce bývá pomíjivá. Nečistoty mají tendenci se na textilních kobercích zachytávat a tvořit ošklivé skvrny. Bláto, káva, limonáda či zmrzlina – to vše může textil zcela znehodnotit. Protože tento typ koberců také zpravidla nemá zvýšené okraje, reálně hrozí, že se nečistoty dostanou pod koberec, odkud bude odstraňování ještě složitější. 

Textilní koberce volte tehdy, pokud se můžete spolehnout na bezproblémové teplé počasí – ideálně tedy na konci jara a v létě. Podzim a zimní měsíce volají po mnohem praktičtějším řešení v podobě gumových koberců.

Nejen obleky jsou šité na míru

Časy, kdy měli pod sebou řidiči vystláno vystřiženým kusem tepichu z předsíně, už patří do minulosti. Stejně tak odzvonilo i univerzálním řešením, která univerzálně špatně sedí (příliš malé koberce kloužou, velké se musí nešikovně ohýbat). Dnes si lze vybrat jak gumový, tak textilní koberec, který přesně padne do konkrétního typu vozu.

Pro řidiče, kteří sázejí na praktičnost, existuje široká nabídka, v níž si dokáže vybrat svoje gumové koberce do auta na míru opravdu každý. Nebojte se, že byste nenašli variantu přesně pro vás.