Parkování v Praze je peklo. Problém má 88 % řidičů

Problém se zaparkováním automobilu má 9 z 10 pražských řidičů. A to i přesto, že většina centrálních městských částí v posledních letech zavedla parkovací zóny.

Parkování štve úplně všechny

Nejvíce si Pražané stěžují na parkovací možnosti v centru města, v místě bydliště a v blízkosti úřadů, institucí a nemocnic. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK na reprezentativním vzorku 953 obyvatel Prahy.

Problémy s parkováním vnímá negativně 54 % ze všech obyvatel Prahy — včetně těch, kteří autem nejezdí, resp. automobil nevlastní nebo nemají řidičské oprávnění.

Lidé dokonce říkají, že jim hledání parkovacího místa trvá déle, než samotná jízda. Stalo se to čtyřem z pěti Pražanů (82 %). Přes pětinu (22 %) takové situace zažívá pravidelně.

„Nepřekvapivě pomyslný žebříček problematických oblastí vyhrálo centrum Prahy. Výsledky dále ukázaly, že nedostatečné možnosti parkování u veřejných míst, jako jsou úřady nebo nemocnice, jsou pro obyvatele Prahy velikou komplikací,“ říká Gabriela Šamanová, analytička ze společnosti STEM/MARK.

Nejhůř se parkuje večer, lépe přes víkend

Z dotázaných obyvatel Prahy, kteří jsou motorizovaní (514 účastníků průzkumu), uvedly téměř dvě pětiny (39 %), že potíže s parkováním zažívají každodenně, více než třetina (36 %) několikrát do týdne a pětina (20 %) několikrát měsíčně.

Největší problémy s parkováním mají řidiči odpoledne (27 %) a večer (38 %), kdy se lidé vracejí domů z práce. Jistou úlevu představují pouze víkendy, kdy se město částečně vyprázdní a 41 % dotázaných uvádí, že přes den zaparkují bez problémů. To lze vysvětlit zejména menší dopravní zátěží, klidnějším provozem a také skutečností, že některé rezidentní zóny jsou omezeny pouze na pracovní dny, navíc mnoho aut na víkend z Prahy odjíždí. Situace se ovšem znatelně zhoršuje o víkendových večerech, kdy potíže s parkováním má až 35 % Pražanů.

Pražané také kvůli špatným možnostem parkování chodí často pozdě na schůzky. Stalo se to už více než čtyřem pětinám (83 %) motorizovaných Pražanů a jedné pětině se to děje pravidelně.

Galerie