Zemřel Sergio Marchionne, bývalý šéf Fiatu

Automobilový svět dnes přišel o velkou osobnost, zemřel bývalý ředitel koncernu Fiat Chrysler Automobiles Sergio Marchionne (66). Jen pár hodin poté, co automobilka oznámila kvůli jeho zdravotnímu stavu jméno nového šéfa.

„To, čeho jsme se obávali, se bohužel stalo. Sergio Marchionne, muž a přítel, odešel,“ oznámil dnes předseda představenstva FCA John Elkann.

Marchionne podstoupil před třemi týdny operaci ramene. Po zákroku se ale objevily závažné komplikace a jeho stav se v posledních několika dnech prudce zhoršil.

Marchionne byl vystudovaným právníkem, ve Fiatu ale vystupoval hlavně jako účetní, který nekompromisně škrtal nevýdělečné projekty. Mimo jiné zrušil koncernovou značku Lancia. Ale Fiat, který stál na pokraji bankrotu, dokázal zachránit. Pod jeho vedením se Fiat sloučil s americkým Chrysleremkterý také vyvedl z hluboké krize. Dnes je skupina FCA sedmou největší automobilkou na světě.

Marchionne proslul svým nekompromisním vystupováním. A pozitivně se nestavěl ani k aktuálnímu prosazování elektromobility. “Nemůžeme ignorovat základní věci. Na každém elektrickém Fiatu 500e, který prodáme v USA, tratíme 20 tisíc dolarů. Prodávat ho ve velkém množství by byl masochismus,” uvedl před rokem Marchionne.

Denně vypil kolem deseti italských káv a vykouřil balíček cigaret Muratti. Měl rád rychlá auta a jezdil ve Ferrari, kterých měl několik. Ve značce Ferrari také působil jako ředitel a předseda představenstva od roku 2016, kdy se výrobce supersportů oddělil od skupiny FCA.

Naposledy se Marchionne ukázal na veřejnosti letos v červu, když představil plány FCA do roku 2022 a oznámil investice do elektromobility — byť sám nebyl jejich velkým příznivcem. V jeho strategii bude podle oznámení automobilky pokračovat nový šéf Mike Manley, který předtím řídil úspěšný Jeep.