Mercedes-Benz EQC: do boje o zákazníky jde další elektrické SUV

Další velká automobilka představila své prémiové SUV na elektřinu. Mercedes EQC na stovku zrychlí za 5 sekund a bude mít solidní dojezd 400 kilometrů. Ceny zatím neznáme.

Mercedes-Benz EQC je dalším elektrickým SUV, kterými se pomalu začíná plnit trh. Bude konkurovat Tesle Model X, Jaguaru I-Pace a chystaným SUV Audi e-tron a BMW iX3. Pro Mercedes to je první z elektrických aut, později bude následovat několik dalších.

Pojďme se na novinku podívat. EQC bude svými rozměry na úrovni současného Mercedesu GLC, má stejný rozvor 2873 mm. S rozměry 4,76 m na délku a 1,88 do šířky jde o SUV střední velikosti. Na výšku měří jen 1,62 metru. Zato je EQC poměrně těžké: váží 2445 kg, z toho výrazných 650 kg tvoří baterie uložené v podlaze.

Pohon Mercedesu EQC obstarávají dva elektromotory, každý na jedné nápravě. SUV má tedy pohon všech kol. Celkový výkon je slušných 300 kW (408 koní) a točivý moment značných 765 Nm. Z nuly na stovku s ním zrychlí za 5,1 sekundy, maximální rychlost je omezena na 180 km/h. 

Mercedes slibuje dojezd až 450 kilometrů (NEDC), podle reálnějšího cyklu WLTP ujede vůz 400 km. S rychlonabíječkou se prý nabije na 80 % za nějakých 40 minut, jak dlouho to bude trvat na 50 kW nabíječkách ČEZu zatím nevíme.

Překvapením je design. Základní rysy drží křivky značky, ale čelní maska je nová a originální, i když se jistě povedou diskuze, nakolik se povedla. Naopak celkem standardní je interiér, který se podobá dnešním běžným mercedesům se spojeným středovým displejem infotainmentu a přístrojů.

Přestože na některých trzích byly už spuštěny rezervace, ceny zatím nebyly zveřejněny. První vozy se dostanou k zákazníkům v polovině roku 2019.

Galerie