Problémy s plynem vyženou do servisů i trojčata z TPCA v Kolíně

Část automobilů Toyota má problémy s plynovým pedálem a výrobce je proto svolává do servisů. O tom se ví už pár dnů. Ale v jednom případě se potíže japonské automobilky dotknou i Francouzů: Peugeotu a Citroënu. Je tomu tak u trojčat z kolínské TPCA, kde se vyrábí Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1.


Vydáno: 6.2.2010

O problémech automobilky Toyota jsme už psali. Automobilka v Evropě organizuje velkou svolávací akci, které se zúčastní až 1,8 milionu aut (včetně vozů prodaných v Česku). Jde o širokou plejádu modelů Yaris, Corolla, Aygo, iQ, Auris, Verso, Avensis a RAV4.

Jenomže problémy Toyoty zasáhly i dvě další automobilky: Peugeot a Citroën. V kolínské továrně TPCA se totiž na společném technickém základě vyrábějí Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1. Do servisů bude svolána asi desetina z nich.

Potíže s plynovým pedálem

Problémy se týkají plynového pedálu. Ten se v případě opotřebení může pomaleji vracet do základní polohy a v krajním případě se může zaseknout, což způsobí nekontrolovatelné zrychlování (i tak je ale možné vyřadit a brzdit). Ve většině aut se sice tyto problémy nikdy neprojeví, ale Toyota preventivně sáhla ke svolávací akci.

Kvůli těmto potížím čelí Toyota v USA vyšetřování i žalobám. Je jí přičítána vina za řadu nehod, 16 mrtvých a 243 zraněných.

Text: Redakce
Foto: TPCA

Galerie