Peugeot 407 Coupé 3.0 HDI: francouzské dilema

TEST: Peugeot 407 Coupé modelového roku 2010 prošel modernizací. Na první pohled se nezdá být nějak zásadní, karoserie doznala jen minimálních změn. To podstatné se odehrálo pod kapotou. Starý dieselový motor 2.7 HDI byl nahrazen novým, modernějším, ekologičtějším…údajně po všech stránkách lepším šestiválcovým třílitrem. Prověřil jsem ho a byl jsem hodně spokojen.


Vydáno: 28.4.2010

Nebudu vás nikterak napínat, vše, co bylo řečeno v úvodu, platí na sto procent. Nový motor 3.0 HDI V6 je skutečně lepší. Je totiž především silnější, úspornější, plní normu Euro 5, a tak dále. Jeho kvalitami si jsou jisti také u Peugeotu, protože pokud se podíváte do ceníku, zjistíte, že v případě modelu 407 Coupé žádná jiná alternativa není. Buďto vezmete třílitrový diesel a nebo nic.

Ano, diesel je lepší

To, že Peugeot vsadil všechno právě na tento motor, má své opodstatnění. Můžete se se mnou klidně hádat, ale dieselová jednotka je v dnešní době do automobilu, který se řadí mezi kupé střední třídy opravdu vhodnější. Přesvědčila mne o tom už Laguna Coupé a vsadím, co chcete, že kdyby se u nás nabízela čtyřistasedmička kupé také s nějakým benzinem, testovaný agregát bude stejně lepší.

Důvodem této úvahy je fakt, že zmiňovaná auta mají daleko blíže do kategorie GT, nikoliv kupé, jak to naznačuje název. Ano, model 407 Coupé je hodně svižný, ale nikdy nebude sportovní v pravém slova smyslu. Na to je moc těžkopádný. Tyto vozy mají být stylové a rychlé v přímém směru, no a na to je dieselový motor přímo ideální.

407 Coupé vs. Laguna Coupé

Ačkoliv se nejedná o srovnávací test, porovnání s Lagunou Coupé 3.0 dCi se přímo vybízí. Ostatně celou dobu mého pobytu za volantem elegantního Peugeotu jsem si kladl otázku, co by se mi asi tak zamlouvalo více, Laguna nebo 407… Odpověď není jednoduchá, ale já jsem jí nakonec našel.

Peugeot 407 Coupé je krásný automobil. Na fotkách to nemusí být tak patrné, ale při setkání naživo není prostor pro debaty. Design francouzské automobilky umí. Testované kupé je elegantní a velmi přitažlivé. Dokonce to došlo až tak daleko, že na mne chodec, kterému jsem dával přednost, křičel, že mám pěkný vůz. Na parkovišti se pak u mne zastavil pán, který mi sdělil, že mám neskutečně krásnou čtyřistasedmičku. Auto se jednoduše líbí a já se tomu vůbec nedivím.

Jenže i toto má malý háček. Laguna Coupé pochází také z Francie a také je na pohled velmi povedená. Dle mého subjektivního názoru působí Peugeot větším a robustnějším dojmem, ale to je otázka ryze individuální. Rozhodování o tom, co je lepší a co ne je v tomto případě jedno velké dilema. Snad napoví více interiér.

Nízko a kvalitně

Do něj se v případě 407 Coupé dostáváte přes obrovské a těžké dveře, usazeni budete pěkně nízko a sedačky s velmi slušným bočním vedením si vás podrží i při ostřejší jízdě. Hodnocení designu nechám na Nikolce, já se zaměřím na praktičtější stránku věci. Palubní deska je stejná jako v obyčejném sedanu 407, což u vyšších výbav znamená bezmála 60 tlačítek na středovém panelu. Než se v této změti zorientujete, budete muset ve voze strávit pěknou řádku hodin. Zde zcela určitě boduje daleko přehlednější zpracování, které najdeme v Laguně.

Pominu-li tento fakt, pak na tom Peugeot není vůbec špatně, bude si vás hýčkat koženými sedačkami, kvalitním audio-systémem, výborným zpracováním a draze vyhlížejícími materiály. Co byste ale čekali jiného u automobilu se základní pořizovací cenou pohybující se kolem jednoho milionu.

Vyražte na lyže

Vzhledem k velikosti automobilu asi nikoho nepřekvapí, že také vzadu je docela dost místa pro cestování. Jen nesmíte být příliš vysocí, protože elegantně se svažující střecha z prostoru kolem hlavy nějaký ten centimetr ubere. Potěšil mne fakt, že tento francouz umí být dokonce i praktickým. Díky otvoru pod loketní opěrkou sem umístíte dva páry lyží a díky sklopnému a dělenému zadnímu opěradlu snad i něco více.

Zavazadelník nemá zrovna příkladný vstupní otvor, ale to k těmto autům patří. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, v případě hodnoty jeho objemu je na tom lépe Laguna. Peugeot nabízí jistě dostatečných 400 litrů, Renault přihodí dalších 23 litrů k dobru. Koho tady ovšem zajímá nějaký lidově řečeno kufr, že ano.  Nejedná se přeci o test rodinného kombi. Takže mé dilema přetrvává dále, ani interiér na onu zásadní otázku odpověď nedal.

Tichý silák

Nový třílitrový šestiválec HDi je jedním slovem výborný. Kdybych měl prostor, chválil bych ho ještě v následujících pěti odstavcích. Je kultivovaný, příkladně tichý, moc toho nespotřebuje, nabízí příjemných 450 Nm a 240 koní. I když malý moment! To samé nabízí také pohonná jednotka z Laguny, ale nějaký ten rozdíl se přeci jen najde. Motor dCi měl sportovnější zvuk, naproti tomu Peugeot šestiválec utlumil tak dokonale, že ho můžete zaslechnout pouze ve vyšších otáčkách, a to se ještě budete muset snažit.

Přestože subjektivně působila čtyřistasedmička silnějším dojmem (což nakonec je pravda, ale rozdíly jsou minimální), hbitější je Laguna. Peugeot je na stovce o 0,4 s později (7,7 s) a navíc má o nějaké to deci vyšší spotřebu. Tento vyrovnaný boj nerozhodne ani maximální rychlost. Zde je rozdíl jeden jediný kilometr v hodině a mluví ve prospěch dnes testovaného automobilu. Ještě dodejme, že oba Francouzi disponují šestistupňovou automatickou převodovkou, která působí (ano, musím to slovo zopakovat) francouzsky. Při klidné jízdě není problém, pokud přitlačíte, poněkud znejistí. V této disciplíně nemohu říci, že je jeden lepší nebo horší, oba dva jsou stejně průměrní.


Konečně výrazný rozdíl

Oba jsou stejně rychlí, stejně úsporní, překypují stylem, a přeci jsem narazil na jeden podstatný rozdíl (NO KONEČNĚ!). Tím, co nakonec rozhodne je cena. Laguna 3.0 dCi vás vyjde na 969 900 Kč, Peugeot 407 Coupé 3.0 HDI je dražší o více než 200 000 Kč. Na rozdíl od Renaultu, který vám nabídne příplatek pouze pro metalízu, si můžete u Peugeotu ještě dále dokoupit nějaké ty drobnosti. A výsledek? Testovaná verze Laguny Coupé je o 314 500 Kč levnější než testovaná verze Peugeotu 407 Coupé, a to je už poměrně pádný argument.

Peugeot 407 Coupé s dieselovým motorem je velmi dobré auto, ale po dlouhatánském rozmýšlení jsem nakonec dospěl k závěru, že jsou zde i lepší. Škoda vysoké ceny, vůz to je totiž pohodlný, stylový a elegantní. Nový motor se mi také líbil. Ale nakonec je vlastně dobře, že je Peugeot takto drahý. Kdyby tomu tak nebylo, mé dilema by nebralo konce, a já bych dál uvažoval a psal a psal a psal…

 

Výsledná známka 2

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Nový naftový šestiválec je výborný. Nemám mu co vytknout a vzhledem ke schopnostem nepovažuji ani spotřebu během testu 8,9 l/100 km za vysokou. Pokud bych se měl vybrat, tak bych jednoznačně sáhnul po levnější Laguně. Peugeot 407 Coupé je dobrý, ale není o tolik lepší než Renault, o kolik je dražší. Kdyby byli obě kupé podobě drahé, pak by to bylo dilema jako namalované.
Dávám známku 2-
Jana Jana: Opět musím zopakovat, že se nastupuje dost špatně, dveře jsou těžké, zvedat se z takhle nízkého sedadla se mi vůbec nelíbí. Jakkoliv může mít tento vůz skvělý a silný motor, dokonce doplněný o rozumnou spotřebu, udávaná cena je přespříliš vysoká. I kdybych toužila vlastnit nějaké takovéto kupé, Peugeot 407 bych asi nepořídila.
Dávám známku 3-
Nikola Nikola: Peugeot 407 Coupé je atraktivní auto. První dojmy za jeho volantem se nesly v duchu mého překvapení z toho, jak je tento vůz vlastně veliký. Na pohled chválím povedené křivky, skvělý profil ale musím uznat, že to samé nabídne i Laguna. Sice je její styl trochu jiný, oba Francouzi jsou zkrátka povedení. Uvnitř Peugeotu vládnou kvalitní materiály a zpracování. To se mi líbí. Nelíbí se mi takové množství černé, chtělo by to více nápaditosti. A v té změti tlačítek na středovém panelu jsem se nezorientovala ani po několika dnech.
Dávám známku 2
Tomáš Tomáš: Nový naftový motor nemá chybu. Už se moc těším na test Citroënu C5 se stejnou jednotkou. Na sportování to sice moc není, ale radost z rychlé jízdy budete mít zcela určitě. Na dálnici je toto kupé velmi pohodlné. Mimochodem dost maskuje rychlost, takže jsme s mojí maminkou jeli bezmála 200 km/h a jí to vůbec nevadilo. Škoda toho automatu, ten vám jakýkoliv pokus o ostrou jízdu spolehlivě zkazí. Tedy můžete jezdit plynule, velmi rychle a stylově.
Dávám známku 1-
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Zuzana Procházková
Renault Laguna Coupé 3.0 dCi
BMW 320 xDrive Coupé
Volkswagen Passat CC 2.0 TDI

PARAMETRY

Základní cena v provedení Coupé Pack: 1 190 000 Kč

Cena doplňkové výbavy:  95 900 Kč

Celková cena: 1 285 900 Kč

Výbava

ABS, REF, EVA, ESP, ASR, airbag řidiče a spolujezdce, dvojité boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu a vzadu, aktivní opěrky hlavy, ISOFIX, elektronická bezpečnostní dětská pojistka, posilovač řízení, proměnné pérování, al. kola 18“, dojezdová rezerva, parkovací asistent, indikátor tlaku v pneumatikách, mlhové světlomety, automatické stěrače, xenonové natáčecí světlomety, elektrochromatické vnitřní zpětné zrcátko, centrální dálkové zamykání, elektrická vyhřívaná sklopná zpětná zrcátka, automatická klimatizace, vyhřívání sedadel vpředu, zadní dělené sedadlo, síťka v zavazadlovém prostoru, audiosystém CD/MP3, palubní počítač, kožený volant a hlavice voliče převodovky, kožené čalounění, chromovaný výfuk, osvětlené kovové prahy dveří.

Doplňková výbava

Navigační systém RT5 s barevnou obrazovkou a pevným diskem + radiotelefon + jukebox + HF Bluetooth (55 100 Kč), integrální kožené čalounění, elektricky nastavitelný volant, kolenní airbag řidiče (27 500 Kč), metalický lak (13 300 Kč).

Peugeot 407 Coupé 3.0 HDI V6
Objem motoru  2992 ccm
Maximální výkon  177 kW (240 k) / 3800 ot/min
Maximální točivý moment  450 Nm / 1600 ot/min
Převodovka  6stupňová automatická
Maximální rychlost  243 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h  7,7 s
Udávaná spotřeba město  10,0 l / 100 km
Spotřeba mimo město  5,6 l / 100 km
Kombinovaná spotřeba  7,2 l / 100 km
Spotřeba během testu  8,9 l / 100 km
Provozní hmotnost  1781 kg
Délka / výška / šířka  4815 mm / 1395 mm / 1868 mm
Rozvor  2724 mm
Zavazadelník
 400 l

 

Galerie