Dacia Duster vs. Škoda Yeti: nerovný souboj o přežití

V červnu letošního roku se na trhu objevilo laciné SUV Dacia Duster. Když odmyslíme prehistorickou Ladu Nivu, není v současné chvíli levnějšího auta do terénu: ceny začínají na 259 900 korun. Při pohledu na toto číslo srdce fanouška širokostopých vozidel zaplesá. Přetrvá ovšem nadšení, když se svezete? Nevyplatí se spíš sáhnout do kapsy hlouběji a pořídit třeba Škodu Yeti? Postavili jsme tyhle dva vedle sebe, abychom to zjistili.


Vydáno: 10.11.2010

Tato dvě auta jsme vedle sebe nejen postavili, abychom je vyfotili, ale naštěstí jsme je také projeli. Docela pořádně, abych pravdu řekl. Vlastnímu miláčkovi byste tohle asi neprovedli.

Vzali jsme tato lehce terénní auta do simulovaného offroad centra na blíže neurčeném místě nedaleko Klecan u Prahy. Automobily čekal poměrně náročný rozměklý terén, plný výmolů a terénních překážek.

 

Testovali jsme jak celkovou agilitu vozů, tak komfort jízdy i prostupnost terénem. Automobily musely zapnout ze všech sil.

 

 

Vypětí se po chvilce projevilo u obou vozů. Yetimu se začala nemístně pálit spojka, která o sobě dávala vědět všudypřítomným zápachem a velmi špatným záběrem. Duster se strachy „počůral“ – po pár minutách odmítal přiznat, že mu zbývá nějaký benzin (porucha digitálního ukazatele stavu paliva) a z ostřikovače zadního okna se spustil nepřetržitý proud kapaliny do ostřikovačů.

 

Ale to už předbíhám.

 

Ještě musím podotknout, že ačkoliv se nám auta podařilo sladit barvou i pohonem všech čtyř kol, motoricky už je to trochu horší. Zatímco yetiho (jeho samostatný test si můžete přečíst třeba tady) poháněl dieselový dvoulitr s výkonem 81 kW (110 koní), dusterovi pod kapotou šlapal benzinový čtyřválec o objemu 1,6 litru a výkonu 77 kW (105 koní).

 

Pro porovnání jízdních vlastností vozů v terénu je to ovšem údaj prakticky zanedbatelný a soustředili jsme se spíše na chování vozů.

 

Tak trochu vesničan

Dacia Duster je na první pohled autem do hor. Takový malý vesničánek, kterého ve městě poznáte na první pohled, lidově řečeno „buran“, který moc neví, co se zrovna děje ve světě. Na druhou stranu musím uznat, že jeho design neurazí a je vlastně docela nadčasový. Podobné auto by se mohlo vyrábět před deseti lety, stejně tak jako v roce 2020.

 

 

Vizáž dusteru je přesto dost jednoduchá a exteriér zdobí pouze levné plasty. Vzhledu vévodí široký vdech chlazení, velké hranaté přední světlomety a šestnáctipalcová kola, která jsou do horských podmínek ideální. Překvapí také robustní posazení i šířka.  

 

Ani interiér neoplývá krásou či snad dokonce elegancí a materiály, které by cestující hýčkaly. Důraz je kladen na co nejnižší cenu a maximální užitek. Jste-li zvyklí na komfort a luxus, hledejte jinde (třeba tady).

 

To všechno má ale svůj smysl. Cenu a účel.

Duster je od pohledu pracant, jehož úkolem je denně zvládat náročný terén, takže nemá důvod vypadat jako navoněný metrosexuál, který uteče před každou překážkou. Není to potřeba. Jediné co od podobného levného auta chcete je funkčnost a účelnost. Navíc vás oprava případných promáčklin nebo uraženého zrcátka nebude stát měsíční výplatu.

Elegantní horal

Zato yeti kope „před zrcadlem“ jinou ligu. Ačkoliv se jednoznačně vymyká současným trendům SUV (Qashqai, ix35…), zachovává si elegantní i drsnou image auta, které se ničeho nebojí. Je jako horolezec, kterému jsou české hory malé – má dostatek sil, zkušeností, výbavy i odvahy, aby mohl vyrazit do Himalájí. A jak dokázal náš test, po právu. I když to má svá ale.

 

 

Automobil sice vzhledem nezapadá do současné produkce, ale využívá ke své konstrukci všech aktuálních metod, proto působí moderně, i když jde vlastní cestou.

 

Interiér se nikterak neliší od zaběhlých standardů značky Škoda. Přivítá vás útulné prostředí, které je velmi funkční, ovšem na pohled dost nudné – všude šeď a čerň (no jo, suchaři Němci). I přesto, v tomto ohledu yeti vítězí jednoznačně, dokonce o několik tříd.

 

Dupni na to a zavři oči…

Z čistě laického pohledu je jakýkoliv offroad celkem sranda, zvlášť když vozidlo není vaše. Ale auto si a priori na blbnutí nepořizujete, takže jde spíš o to, jak vozy dokázaly terén zvládat a jak dlouho by vám asi auto vydrželo.

 

Už po prvních metrech bylo jasné, že škodovka by měla životnost o trochu delší, ale duster se snažil.

 

 

Jeho největší výhodou je o tři centimetry větší světlá výška. Duster sedí nad zemí úctyhodných 21 centimetrů, zatímco yeti pouhých 18 cm (jen o 4 cm výše než octavia).

 

Už z prvního testu přejezdu překážky proto musela škodovka doslova vycouvat, když si na hraně hrbolu „lehla“ na břicho. Duster sice také odryl kus hlíny, ale odjel vpřed.

 

 

Co ovšem odhalil přejezd kopečku, je nepříliš slavná konstrukce zadní nápravy dacie, jejíž víceprvkové zavěšení působí dost titěrně a je na míle daleko robustnímu nezávislému zavěšení české značky. Zatímco u yetiho nemáte o terénní vhodnosti tohoto kusu železa pochyb, víceprvková náprava dusteru by se hodila při nahánění cenných desetinek sekund kdesi na okruhu (kam ovšem Dacii sotvakdy vezmete), do terénu je ale nevhodná kvůli své velké zranitelnosti (o čemž jsme se přesvědčili už při testování Nissanu X-Trail).

 

Trvanlivost a životaschopnost proto v tomto případě hraje pro yetiho. Ten vyhrává také v celkové tuhosti karoserie i podvozku.

 

Když jsme se zaměřili na pouhý rychlejší přejezd cest s výmoly, zachovával yeti fazónu, lépe řečeno poměrně schopně držel kola na cestě, zato duster hopsal jako gumídek, div jste se uvnitř vozu nemlátili hlavou do střechy. Což ovšem souvisí i s jeho celkovým měkčím naladěním, které si nese od svého francouzského dárce orgánů.

 

Při průjezdu obtížnějším terénem už oba soupeři ovšem odváděli stejné výkony. Pohon všech čtyř kol pracoval pro oba vozy výborně a dokázaly projet zdánlivě nemožným a poradit si i ve chvílích, kdy stály třeba pouze na dvou kolech.

 

A vítězem se stává…

Určit jednoznačnou jedničku není vůbec jednoduché. Proti sobě stáli soupeři, jejichž cenové hladiny jsou nastaveny opravdu výrazně odlišně.

 

 

Zatímco cena dusteru s benzinovým motorem 1.6 v nejvyšším provedení Exception začíná na 379 200 Kč (nejlevnější varianta – Acces – stojí 259 900 Kč), yetiho v námi testované verzi Ambiente pořídíte minimálně za 564 800 Kč. Srovnatelněji s dusterem stojí pravděpodobně pouze benzinový yeti s motorem 1,8 TSI (118 kW), kterého v levné verzi Active koupíte za 543 800 Kč, což, jak sami vidíte, je to stále o více než sto padesát tisíc víc.

 

Pokud byste přeci jen hodně stáli o yetiho, ještě přichází v úvahu benzinová varianta TSI s objemem motoru 1,2 litru a výkonem 77 kW, kterou ve verzi „naked“ (prakticky bez výbavy) pořídíte od Škodovky už za 362 800 Kč. Ta jediná z pestré škály variant mladoboleslavského sněžného muže cenou dusterovi konkuruje. U ní ale nehledejte pohon všech kol.

 

Jestli se tahle investice vyplatí?

Záleží na tom, pro jaký účel budete auto využívat.

 

Jak už padlo na začátku, Duster je vozidlem hlavně do hor, kde bude svoji funkci plnit více než s přehledem. Ovladatelnost auta a komfort jízdy ovšem opravdu rapidně klesají v náročnějším terénu. Jestli budou vaším cílem ovšem třeba pouze polní cesty a nepatříte mezi ty, kteří by rádi interiér s měkčenými plasty nebo elektrickým ovládáním všech čtyř oken a auto berete spíše jako pracovní pomůcku, je pro vás duster ideální. Tohle je přesně jeho úloha.

Yeti ji posouvá ovšem ještě o kousek dále. Nejen, že zvládá všechno co duster, on to dělá většinou o dost lépe. Auto sedí v terénu i při vyšších rychlostech a při větších bláznivinách se stále nemusíte bát, co kde upadne. Jeho jedinými nedostatky jsou světlá výška a sedmnáctipalcové elektrony, které se rozhodně do terénu nehodí. Bonusem dieselovému yetimu je ovšem také velmi nízká spotřeba (cca 800 km na jednu nádrž) a schopnost svižné jízdy mimo město.

The choise is yours…

Dacia Duster                       :            Škoda Yeti

+ cena                                                                          + tuhost karoserie

+ cena                                                                          + vynikající motor

+ cena                                                                          + jízdní vlastnosti

– jízdní vlastnosti                                                       – světlá výška

– výpadky palivoměru                                               – kola

                             Výsledná známka

                         (nejedná se o součet kladů a záporů)

            3                                                          1

 

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Mě se po pravdě moc líbí obě auta. I když musím uznat, že yeti dustera v terénu svými kvalitami snadno přeběhne. Co se objemu a prostornosti týče, obě auta jsou na tom prakticky stejně. U yetiho mě potěšila falešná podlaha v kufru, která je vážně praktická. Komfortněji a pohodlněji jsem se ovšem rozhodně cítil ve škodovce, ale duter stále kontruje cenou… Těžké vybrat.
Pro mě 1:2 pro yetiho (jako ve škole).
Jana Jana: Obě tahle auta jsou pro mě a naši rodinu úplně ideální. Dostatečná velikost a nízké provozní nákldy je to, po čem toužím celý život. Pro dustera hraje jednoduchý fakt a tím je jeho cena. Ta spotřeba také není úplně nejhorší, ačkoliv tady ho yeti snadno strčí do kapsy. Ten sice jezdí za 5 – 6 litrů na 100 km, ale vstupní náklady jsou míle daleko za dusterem – za tu cenu si můžeme koupit dvě Dacie a tady už se vyplatí zamyslet se. Opravdu horský výkon yetiho využijeme?
Pro mě 1:2 pro dustera (jako ve škole).
Nikola Nikola: No pro mě je to snadná volba. Duster vypadá jako z minulého století. Jak zvenku, tak uvnitř. Tímhle autem kdybych musela jezdit třeba do školy, parkuju tak kilometr daleko, aby mě nikdo neviděl. Sice beru, že je to auto docela levný, ale pro mě zbytečný. Dost podobný je to s yetim, který je sice o mnoho hezčí, ale pořád pro mě hrozně veliký. Na druhou stranu, na párty s kámoškama by se s ním jezdilo skvěle a představte si tu radost vyrazit v zimě na hory – žádná překážka.
Pro mě 2:3 pro yetiho (jako ve škole).
Tomáš Tomáš: Pro pořádnej offroad volím jedině yetiho. Ten totiž ukázal, že se ničeho nebojí a svoji úlohu odehrál výborně. Duster se v náročnějších pasážích trochu zadýchávál a jeho podvozek rozhodně není tak kvalitní, jako u yetiho. Hraje pro něj ale mnohem vyšší světlá výška, která by se někomu mohla hodit a opravdu nízké pořizovací náklady. Pokud pro vás ovšem cena neznamená problém, rozhodně sáhněte po domácím zboží.
Pro mě 1:3 pro yetiho (jako ve škole).
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Pavel Cyprich
Foto: Matěj Žovinec, Pavel Cyprich


PARAMETRY

Základní cena Dacie Duster v provedení 1.6 4×4 Excetion: 372 900 Kč

Cena doplňkové výbavy:  20 000 Kč

Celková cena: 392 900 Kč

Základní cena Škody Yeti v provedení 2.0 TDI 4×4 Ambition: 564 800 Kč

Cena doplňkové výbavy:  68 419 Kč

Celková cena: 633 219 Kč

Výbava

DACIA DUSTER

VNĚJŠÍ VZHLED

Nárazníky v barvě karosérie

Kliky dveří v barvě karosérie

Vnější zpětná  v barvě matného chromu

Podélné střešní lišty v barvě matného chromu

Přední a zadní kryt podvozku v barvě matného chromu

Chrániče dveřních prahů v barvě matného chromu

Tónovaná skla

Zatmavená zadní okna

Disky kol z lehké slitiny 16″

PASIVNÍ A AKTIVNÍ BEZPEČNOST

ABS s brzdovým asistentem (AFU)

Airbag řidiče

Airbag spolujezdce s možností odpojení

Boční airbagy vpředu (hlava – hrudník)

Přední tříbodové bezpečnostní pásy s omezovačem síly

Přední bezpečnostní pásy výškově nastavitelné

Přední bezpečnostní pásy s pyrotechnickými předpínači

Vizuální a zvuková indikace při nezapnutí bezpečnostního pásu řidiče

Vizuální a zvuková indikace při nezapnutí bezpečnostního pásu spolujezdce

Tříbodové bezpečnostní pásy na všech zadních sedadlech

Bezpečnostní opěrky hlavy vpředu

Tři opěrky hlavy vzadu (prostřední zasunutelná pro lepší výhled)

Systém uchycení ISOFIX na bočních zadních sedadlech

ZABEZPEČENÍ VOZU

Elektronický imobilizér

ŘÍZENÍ

Posilovač řízení

Otáčkoměr

Palubní počítač

Kontrolka špatně dovřených dveří

Výškově nastavitelný volant

VIDITELNOST

Mlhové světlomety

Přední stěrače s cyklovačem (3 rychlosti)

Vyhřívané zadní sklo se zadním stěračem

Elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka

TOPENÍ – VENTILACE

Topení a ventilace (4 rychlosti) s recirkulací vzduchu

Manuální klimatizace

KOMFORT

Centrální zamykání dveří s dálkovým ovládáním v klíči

Elektrické ovládání předních oken

Stropní světlo s čtecí lampičkou

Zapalovač

Vyjímatelný popelník

Osvětlení odkládací schránky spolujezdce

Osvětlení zavazadlového prostoru

Kožený volant a kožená hlavice řadící páky

Plnohodnotná rezerva

SEDADLA

Výškově nastavitelné sedadlo řidiče

Odkládací kapsy na zadní straně předních sedadel

Vyklopitelné zadní sedadlo

Dělitelné opěradlo zadního sedadla v poměru 1/3 : 2/3

Látkové čalounění Krest

RÁDIA

Autorádio CD MP3 4x15W s ovládáním pod volantem

PAKETY

Pack Look (2) – disky kol z lehké slitiny 16″, vnější zpětná zrcátka, podélné střešní lišty, přední

a zadní kryt podvozku a chrániče dveřních prahů v barvě matného chromu, zatmavená zadní okna

ŠKODA YETI


 • Bezpečnost, funkčnost, komfort
 • „MAXI DOT“
 • 12 V zásuvka v zavazadlovém prostoru
 • 3-bodový bezpeč. samonavíjecí pás vzadu, vnější, se štítkem ECE-homologace
 • 4 reproduktory
 • Audiozdířka v loketní opěře vpředu „JUMBO BOX“
 • Boční a zadní okna tónovaná
 • Boční airbag vpředu a hlavový airbag
 • Boční směrová světla ve vnějších zrcátkách
 • Centrální zamykání s dálkovým ovládáním a safesystémem
 • Chlazená schránka
 • Dálkové otevírání víčka palivové nádrže
 • Elektrické přídavné topení pro dieselové motory
 • ESP včetně ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA a DSR
 • Hlavní světlomety-halogenové
 • Hlavové opěrky vzadu – 3 kusy
 • Imobilizér elektronický
 • Klíček s dálkovým ovládáním zamykání vozu
 • Kolenní airbag řidiče
 • Kombifiltr
 • Kontrola funkce světel
 • Kotoučové brzdy zadní – Geomet D
 • Loketní opěra vpředu
 • Make-up zrcátka vlevo
 • Make-up zrcátka vpravo
 • Mechanické výškové seřizování obou předních sedadel
 • Mlhové přední světlomety
 • Nekuřácké provedení
 • Odkládací schránka v kufru
 • Potah sedadel – látka
 • Prodloužený servisní interval
 • Provedení pro špatné cesty
 • Přídavné upevnění dětské sedačky
 • Rádio „BLUES“ – 1DIN s CD a MP3
 • S dvoutónovou houkačkou
 • S dálkovou regulací polohy světlometu
 • S intervalovým spínačem stěračů + senzor deště
 • S kontrolou opotřebení brzdového obložení
 • S neuzamykatelným víkem odkl. schránky a s osvětlením
 • S osvětlením zavazadlového prostoru
 • Asistent rozjezdu do kopce
 • S ukazatelem vnější teploty
 • Sada nářadí
 • Schránka na brýle
 • Signalizace nezapnutého bezpečnostního pásu řidiče a spolujezdce
 • Spínač denního jízdního osvětlení
 • Stahovaní oken vpředu elektricky s pojistkou, vzadu mechanické
 • Stěrač zadního okna s ostřikovačem a cyklovačem
 • Střední konzola
 • Střešní anténa
 • Střešní nosič – černý
 • Síť v zavazadlovém prostoru
 • Tempomat
 • Tři samostatná sedadla v řadě (Varioflex)
 • Tříbodový bezpeč. pás vzadu uprostřed
 • Varovná světla v předních dveřích
 • Vnější zpětná zrcátka el. nastavitelná, vyhřívaná
 • Vrstvené čelní sklo tónované
 • Výškově stavitelné opěrky hlavy předních sedadel
 • Zakrytí zavazadlového prostoru odklopné
 • Řízení s posilovačem se závislostí posilovacího účinku na rychlosti Servotronic
 • Klimatizace

 • Exteriér
 • Kola z lehké slitiny „MOON“ 7J x 16″ – 4 ks
 • Komfortní nárazník
 • Ochranné boční lišty dveří, černé
 • Pneumatiky 215/60 R16 95H (polymerní nátěr)
 • Přídavný nápis v základním provedení
 • Set na opravu pneumatik
 • Zrcátka a kliky v barvě vozu
 • Vnější zpětné zrcátko vlevo, konvexní (rozšířené zorné pole)
 • Zpětné zrcátko vpravo, konvexní

 • Interiér
 • Chromový paket
 • Hlavice řadící páky z kůže
 • 3 ramenný kožený volant
 • Kryty pedálů z ušlechtilé oceli
 • Madlo ruční brzdy z kůže
 • Vnitřní zpětné zrcátko automaticky odcloněné

 

 

Doplňková výbava

Duster: Metalický lak (9 000 Kč), Stabilizační systém ESP s kontrolou nedotáčivosti (CSV) a protiprokluzový systém kol ASR (8 000 Kč), Elektrické ovládání zadních oken (3 000 Kč)

Yeti: Šedá Platin metalíza (11 600 Kč), Navigační systém „AMUNDSEN“ (12 100 Kč), Parkovací asistent, signalizace vzdál. při parkování vpředu a vzadu (29 200 Kč), Kola z lehké slitiny „ANNAPURNA“ 7J x 17″ – 4 ks (6 000 Kč), Střešní nosič, stříbrný (střední část) (3 400 Kč), Mezipodlaha v zavazadlovém prostoru, síťový program (3 800 Kč), Sada pro výměnu rezervního kola (2 319 Kč)

DACIA DUSTER 1.6 16V 4X4 EXCEPTION

ŠKODA YETI 2.0 TDI CR PDF 4X4 AMBITION

Objem motoru  1 598 cm3  1968 cm3
Maximální výkon  77 kW  81,00 kW
Maximální točivý moment  148 Nm  280 Nm
Převodovka  6MT  6MT
Maximální rychlost  160 km/h  174 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h  12,8 s 12,2 s
Udávaná spotřeba město  10,4 l 7,5 l
Spotřeba mimo město  7,0 l 5,3 l
Kombinovaná spotřeba  8,1 l 6,1 l
Spotřeba během testu  9,6 l 6,0 l
Provozní hmotnost  1250 kg 1 525 kg
Délka / výška / šířka  4316/-/2000 4223/1691/1793
Rozvor  2 671 mm 2 578 mm
Zavazadelník / po sklopení  408/1570 l 405/1580 l

 

Galerie