Volkswagen Golf první generace končí. Po 35 letech

První z řady Volkswagenů Golf po 35 letech výroby skončí. Legendární lidový vůz, který nahradil zastarávajícího Brouka a založil nekonečnou výrobní řadu, jejíž šestou generaci známe z našich silnic, už se neprodává ani v Africe. Tam se posledních dvacet let vyrábí jako CityGolf. Ale i jeho dny jsou sečteny.


Vydáno: 7.11.2009

První Golf začal Volkswagen vyrábět v roce 1974 a vůz vydržel ve výrobě slušných devět let. Hranatý kompakt nahradil kulatého Brouka, který už v té době měl svá nejlepší léta za sebou. Jméno Golf se ale na světě udrželo a ve své šesté generaci se vyrábí dodnes.

Výroba pokračovala

Přestože příběh Golfu pokračoval novými modely, jeho první generace nezanikla. Výrobní linka se přesunula do Jihoafrické republiky, kde se dosud vyrábí pod jménem CityGolf. Prošel sice různými modernizacemi, z nichž jedna nahradila původní přistrojovou desku novější, pocházející z Fabie první generace, ale zvenčí zůstal stále tím stejným Golfem.

Ovšem až do letoška. Klesl totiž zájem, výroba klesla na minimum a proto je nutné ji ukončit. Volkswagen už vyrobí jen posledních 1000 kusů CityGolfu, které dostanou speciální plaketku s číslem. A potom první Golf skončí.

Častý scénář

Přesouvání výroby a produkci i po uvedení nové generace není ničím výjimečným. Volkswagen Brouk z roku 1945 se donedávna vyráběl v Jižní Americe, Fiat 124 z roku 1966 zase v Rusku jako Lada 2101. Aktuálním příkladem je třeba Seat Exeo, který sjíždí z výrobní linky minulé generace Audi A4.

Text: Redakce
Foto: Volkswagen

Galerie