Saabu zvoní hrana. Koenigsegg prodělečnou automobilku nekoupí

Švédský výrobce supersportů Koenigsegg se vzdal plánů na převzetí automobilky Saab od amerického koncernu General Motors. Informovaly o tom v úterý firmy Koenigsegg a GM. Rozhodnutí podle agentury AP vyvolává vážné obavy ohledně budoucnosti Saabu. Je totiž možné, že se GM rozhodne Saab zrušit.


Vydáno: 25.11.2009

Zdroj obeznámený se situací řekl agentuře Reuters, že správní rada GM bude o dalším osudu švédské divize jednat příští úterý. Dodal, že GM nevede aktivní rozhovory se žádnými dalšími zájemci a že je nyní pravděpodobné postupné utlumování značky Saab.

Dohoda podle agentury AP zřejmě zkrachovala kvůli problémům Koenigseggu při zajišťování financí. Koenigsegg se přitom v září dohodl, že mu s financováním transakce pomůže čínská společnost Beijing Automotive Industry Holding (BAIC).

Pro Torbjörna Isacsona, komentátora švédského ekonomického portálu e24.se, odstoupení od koupě není překvapením. „Koenigsegg na to prostě neměl, sám měl ekonomické problémy. Tohle je pro Saab smrt,“ hodnotí situace Isacson.

GM plánovala dokončit prodej divize Saab ještě v letošním roce. „Jsme samozřejmě zklamáni rozhodnutím Koenigseggu odstoupit od koupě Saabu,“ uvedl generální ředitel GM Fritz Henderson. „Zhodnocení situace nám zabere příštích několik dnů,“ dodal.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Saab

Galerie