Mini Cooper míří zpět do závodů WRC

Legendární britský automobil Mini Cooper, to není jen vozítko pro pana Beana, ale svého času to byl také pěkný dravec na závodech rally v Monaku. V letech 1964 a 65 s ním britští a skandinávští jezdci obsadili dokonce příčky nejvyšší. Po letech chce současný majitel a výrobce Mini, firma BMW, vrátit tohohle drobka do hry. Na start některých závodů WRC by se měl postavit už příští rok a definitivního uvedení se dočká v roce 2012.


Vydáno: 28.7.2010

Podobu a styl jízdy nové verze Mini Cooper S Countryman jsme vám představili na začátku týdne v tomto videu. Nyní přišlo BMW s novinkou. Tenhle „terenní“ Mini Cooper chce už příští rok postavit na start závodů WRC. Zúčastní se zatím jen vybraných podniků pro otestování jeho dovedností, ale oficiálního startu v prestižní soutěži by se měl dočkat už v sezóně 2012.

Firma BMW pro úpravy do WRC podoby angažovala firmu Prodrive, dlouholetého spolupracovníka značky Subaru. Ten má Countryman složit do podoby vyhovující nové verzi rallyových pravidel Super 2000, kterými FIA (Mezinárodní automobilová asociace) omezila např. náklady pro jednotlivé vozy, množství elektroniky, která pomáhá jezdci nebo maximální otáčky motoru, jejichž hranici stanovila na 8500 rpm. Cena auta nesmí překročit 168 000 dolarů (přibližně 3 300 000 kč), což je obrovský posun oproti současné hodnotě rallyových speciálů, které v průměru stojí kolem dvaceti milionů korun.

Mini Countryman WRC bude tlačit čtyřválec s objemem 1,6 litru, který produkuje 35 kW/184 koní a pohání všechny čtyřy kola. Z nuly na stovku by se Mini WRC měl dostat za 7,6 sekundy. Testování závodního speciálu začíná na podzim letošního roku.

Text: Redakce
Foto: BMW

Galerie