Mazda slibuje: naše nová auta budou o 100 kg lehčí

Vedení japonské automobilky Mazda prohlásilo, že hodlá pokračovat ve své současné snaze o snižování hmotnosti svých aut. A slíbilo i konkrétní číslo: zhubne o dalších 100 kilo. Zástupci Mazdy tak ujistili všechny, kterým se nelíbí trend dnešního bobtnání už tak obézních automobilů, že u Mazdy tohle nehrozí. A že Japonci půjdou přesně opačným směrem.


Vydáno: 16.11.2009

Důvod takového prohlášení je nasnadě: mnoho automobilových nadšenců nese nelibě narůstající hmotnost nových aut, která vede k menší obratnosti na silnici. Mazda by ráda byla onou „zábavnou“ a sportovně naladěnou automobilkou, která by fanoušky atraktivní jízdy oslovovala. Což se jí mimochodem docela daří.

Lehčí už dnes

Zvyšování hmotnosti nových modelů se nám nemusí líbit, je ale obecně ospravedlnitelné z několika důvodů. Vysoká kvalita, bezpečnostní standardy a množství nové výbavy mezi ně určitě patří.

Jenomže právě Mazda dokazuje, že toto všechno se dá dělat i při zachování současné hmotnosti. Nebo dokonce při jejím snižování. Příkladem budiž nová Mazda 2, jejíž současná generace je oproti té předchozí právě o 100 kilo lehčí. Jen úpravami na podvozku se prý povedlo ušetřit 13 kg.

Lehčí = zábavnější i ovladatelnější

Další Mazda 2 ale bude, jak se zdá, znovu ještě lehčí. Japonská automobilka totiž chce pracovat na dalším snižování hmotnosti, jehož výsledky bychom mohli vidět už za dva roky, v roce 2011. Zeštíhlení by měla dosáhnout úpravou výrobních procesů a použitím lehčích materiálů. Tato snaha se ovšem nevyhne dražšímu a delšímu vývoji.

Výsledkem má být, podle šéfa Mazdy pro Severní Ameriku Roberta Davise, další snížení hmotnosti minimálně stovky kilogramů. A to na každém z vyráběných aut.

To znamená lepší ovladatelnost i větší zábavu při řízení. A mimochodem i nižší spotřebu, prý o 3-5 procent.

Text: Redakce
Foto: ZaVolantem.cz

Galerie