GM prodělal na každém prodaném Saabu 88 tisíc korun

Americký koncern General Motors neudělal právě dobrý obchod, když si před osmi lety koupil švédskou automobilku Saab. Alespoň to vyplývá z poslední studie. Tu zveřejnil server DI. A čísla jsou to šokující: na každém prodaném Saabu za posledních 8 let prodělal koncern GM 5100 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 88 tisíc korun.


Vydáno: 21.11.2009 

Saab se na trhu neuchytil kvůli slabému marketingu, malé škále nabízených modelů a v neposlední řadě také vysokou cenou prodávaných aut. Kvůli tomu v součtu GM prodělal šest miliard dolarů za celou dobu, co automobilku vlastnil. To je v přepočtu 103,2 miliardy korun.

GM se nyní ztrátového výrobce luxusních vozů zbavuje. Kupuje ho švédská manufaktura Koenigsegg, která staví jedny z nejrychlejších supersportů na světě. Navíc slíbila, že pro Saab získá od Evropské investiční banky půjčku 4,3 miliardy švédských korun (téměř 11 miliard Kč). Podle listu Dagens Industri si však firma ještě potřebuje zajistit další tři miliardy švédských korun.

Saab v současnosti nabízí modely 9-3 v nejrůznějších karosářských variantách. Řada 9-5 by se měla po nedávno představené nové generaci dočkat obměny. Na některých trzích se ještě prodává SUV Saab 9-7X.

Text: Jan Markovič (autor publikoval článek také na iHNed.cz)
Foto: Zuzana Procházková

Galerie