BMW 5 Gran Turismo: nový kříženec přichází

Německá automobilka chystá model řady pět s přídomkem GT. Bylo by to jednoduché, kdyby se jednalo pouze o vůz s karoserií Gran Turismo vycházející ze současného BMW 5, ale není tomu tak. Novinka má totiž v sobě spojovat celou řadu vlastností z nejrůznějších typů karoserií.

 


Vydáno: 22.5.2009

Výsledek je něco mezi sedanem, kombi, kupé, MPV, SUV nebo karoserií typu fastback. Že by se nakonec jednalo o úplně novou kategorii? Do jisté míry ano, koncept tohoto vozu byl označován jako PAS (Progress Activity Sedan), teď to ovšem vypadá tak, že bude přiřazen spíše do kategorie SAV (Sport Activity Vehicle), ze které si údajně také něco vzal. Pravdou je, že na první pohled působí dojmem o něco drobnějšího BMW X6, ale ve všech těch zkratkách začíná být trochu zmatek. Takže se raději vrhneme na fakta.

Interiér jde ve stopách řady 7. Kvalitní materiály a zpracování nemá cenu příliš rozebírat. Novinkou je systém otevírání pátých dveří. Použita je zde stejná finta, kterou už delší dobu představuje Škoda Superb v podobě systému TwinDoor. Na rozdíl od konceptu bude mít sériová verze pouze pět sedadel, případně za příplatek bude možné si pořídit pouze dvě místa do druhé řady.

Vůz je postaven na platformě budoucí generace řady 5. Rozměry jsou následující: délka 4988 mm, šířka 1901 mm, výška 1559 mm a rozvor 3070 mm.

Pod kapotou budou pro začátek tři motory, dva benzinové a jeden dieselový. V případě menšího zážehového agregátu jde o šestiválec o objemu 3.0 litru doplněný dvěma turbodmychadly a celkovým výkonem 306 koní. Verze s tímto motorem označená jako 535i GT zrychlí z klidu na 100 km/h za 6,5 s. Silnější benzinovou variantou je 550i GT. Ta má pod kapotou dvakrát přeplňovaný osmiválec 4,4 litru o výkonu 408 koní. Na stovce je o sekundu dříve než prvně jmenovaný.

Zástupce dieselů má objem tři litry a výkon 235 koní. BMW 530d GT disponuje zrychlením 0-100 km/h za 6,9 s. Vůz se oficiálně představí veřejnosti na autosalonu ve Frankfurtu a prodej odstartuje v zimě letošního roku.

 

Text: Redakce
Foto: BMW

Galerie