Znáte historii multifunkčních vozidel Multicar?

Multikára je mezi užitkovými vozy pojem, i když toto tvrzení zřejmě vyvolá mezi mnohými automobilovými nadšenci úsměv na tváři. Jenže je to tak, vždyť tato vozidla brázdí silnice již více než 50 let a rozhodně ještě nejsou na cestě do definitivního důchodu.

Značka Multicar včera, dnes a zítra  

K založení německé společnosti ADE-Werke došlo v roce 1920. Tak staré ale vozy Multicar ve skutečnosti nejsou. Přesto již mají na kapotě téměř šest křížků. První automobily s touto značkou totiž sjely z výrobní linky v roce 1958! Bude Vás možná zajímat, že první model (M 21) neměl kabinu ani volant a ovládán byl pouze za pomoci pák. Až následující typ M 22 více připomínal automobil.

Vůbec nejpopulárnějším se ale stal model M 25 z roku 1978, který šlo svého času potkat na silnicích v mnoha evropských zemích, když ze 100 tisíc vyrobených kusů zamířilo více než 70 % za hranice. Z dnešního pohledu je zajímavé, že i tyto starší typy lze na vozovkách stále ještě potkat. Jak je to možné? Především proto, že si u nás lze pořídit řadu náhradních dílů Multicar, takže je jejich majitelé mohou neustále udržovat v pojízdném stavu. 

I v novém tisíciletí tak nepřestávají Multikáry plnit své funkce, i když by to do nich před několika desetiletími zřejmě nikdo neřekl. Navíc jsou i v současnosti vyvíjeny nové modely! Jen před dvěma lety, tedy v roce 2013 vznikl typ Multicar M31, který je dokonce schopen vyvinout rychlost až 110 km/h! Jestli bude poslední, ukáže až čas, ale zatím se rozhodně nezdá, že Multikárám odzvonilo. 

Tip na závěr: kde si pořídit náhradní díly Multicar?

Už jsme uvedli, že náhradní díly na Multikáry jsou dnes běžné dostupné. V internetovém obchodě Eshop.svetluska.cz kupříkladu naleznete přes tisíc součástek na tyto vozy. A navíc zde můžete sehnat velké množství dílů na další automobily. Za všechny uveďme alespoň náhradní díly Avia, tedy součástky na tradiční tuzemské náklaďáky, ale pořídit si lze řadu dílů i na zahraniční značky vozidel.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie