Zimní pneumatiky – které jsou nejbezpečnější?

Zima je pro motoristy obdobím, kdy je potřeba opravdu ve zvýšené míře dbát na bezpečnost jízdy. Cesty jsou mnohem zrádnější, než během jiných ročních období. Zejména náledí, sněhové jazyky nebo tající sníh vytváří na silnicích povrch, na kterém může auto velmi snadno uklouznout a dostat smyk. Jakýkoli bezpečnostní prvek navíc je tak velice ceněn a může znamenat zásadní rozdíl. 

Vydáno: 28.1.2012

U novějších aut to je jednak elektronika – protiprokluzové systémy a stabilizace podvozku, která brání v přetočení vozu. U starších automobilů, které ovšem touto elektronikou vybaveny nejsou, mohou poskytovat hlavní ochranu před dopravní nehodou především pomalejší opatrná jízda a řidičské dovednosti, ale také vhodný výběr zimní pneumatiky.

Základní pravidla pro zimní pneumatiky

U zimních pneumatik se mají dodržovat tři obecně známá pravidla. Jde především o minimální hloubku dezénu, která je zákonem stanovena na čtyři milimetry. Letní pneumatiky jsou oproti těm zimním tvrdší. Zimní jsou vyrobeny z měkčích směsí, aby lépe přilínaly k povrchu silnice. Směs, ze které jsou, ovšem zimní pneumatiky vyrobeny časem tvrdne a tím tedy ztrácí své žádoucí vlastnosti. Druhé pravidlo proto říká, že by se zimní pneumatiky měly přibližně po čtyřech letech vyměňovat za nové. Ideální pak je, pokud jsou na všech čtyřech kolech nasazeny stejné pneumatiky, se stejným dezénem. Tolik k obecným požadavkům.

Nejnovější výsledky testů – nejbezpečnější pneumatiky na zimu

Každý rok probíhají nezávislé testy zimních pneumatik. Hodnocení probíhají v kategoriích: reakce na suchu, na mokrém povrchu, na zmrzlém povrchu, na sněhu, spotřeba při použití dané pneumatiky, hlučnost a míra opotřebení. Které pneumatiky tedy dopadly pro zimu 2012/2013 nejlépe v rámci těchto hodnocených parametrů? Je nutno říct, v testech jsou hodnoceny specifické rozměry pneumatik, v kterých se výsledky mohou u stejného typu pneumatik mírně lišit.

Ve většině testovaných rozměrů se ovšem s nejlepším hodnocením v těchto kategoriích objevují pneumatiky Michelin Alpin 4, Continental ContiWinterContact TS800 a TS850, které získaly vynikající hodnocení. Mezi průměrné pak lze zařadit značkové, ale přitom poměrně levné pneumatiky Vredestein Snowtrack 3, Semperit Speed-Grip 2 a Master-Grip nebo Barum Polaris. Ostatní výsledky testů jsou dohledatelné na internetu pod výrazem „ADAC testy 2012“.

Text: Redakce
Foto: BMW/Redakce

Galerie