Zimní gumy: ŘSD rozšířilo povinnost na další silnice

Délka státních silnic I. třídy, kde jsou povinné zimní pneumatiky, se letos rozšíří o čtyři nové úseky na Chrudimsku, Svitavsku, Teplicku a Frýdecko-Místecku. Prodlouží se také povinný úsek na dálnici D1. Za jízdu bez patřičných pneumatik může řidič vyfasovat 2000 korun pokuty a jeden trestný bod.

Vydáno: 31.10.2009

Auta s letními pneumatikami nově nebudou smět na úseky silnic první třídy z Dubí na Teplicku na Cínovec, z Trhové Kamenice do Nové Vsi na Pardubicku, z Borové do Rychnova rovněž v Pardubickém kraji a z Ostravice do obce Bílá v Beskydech. Na D1 budou zimní pneumatiky povinné od 66. do 162. kilometru, což je zhruba o 30 kilometrů delší úsek než loni.

„O doplnění vybraných úseků rozhodlo ministerstvo dopravy. Ředitelství silnic a dálnic začne v sobotu v odpoledních hodinách osazovat značky,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Značka „zimní výbava“ platí od 1. listopadu do 31. března. Ministerstvo dopravy ji zavedlo před rokem. Za porušení povinnosti hrozí řidičům ztráta jednoho bodu a pokuta v blokovém řízení až 2000 korun.

Značky se objeví také na silnicích II. a III. třídy, kde o jejich rozmístění rozhodují kraje či obce jako vlastníci komunikací. Většinou jde o horské silnice. Centrální databázi všech úseků silnic v republice, kde je povinná zimní výbava, ŘSD nemá.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Archiv

Galerie