Ženeva, den druhý: další porce novinek

SHRNUTÍ: Dva dny, které byly v Ženevě vyhrazené pro novináře, uplynuly. Dnes se autosalon otevře široké veřejnosti. O tom, že se je na co koukat vás možná přesvědčil už včerejší přehled novinek. Ten dnešní je rovněž velmi rozmanitý. Začíná od nejlevnějšího modelu Nano a končí studií Lagonda, kterou přivezl Aston Martin.


Vydáno: 5.3.2009

Tata Nano: Nejlevnější automobil na autsalonu, indické vozítko Nano bylo světu ukázáno ve svém druhém provedení, které je uzpůsobeno Evropskému trhu. Je o něco málo delší, pod kapotu dostane tříválcový motůrek. Postupem času by se měl začít montovat také dvouválcový turbodiesel. Indická verze se začne prodávat už 23.března. Kdy se dostane Tata Nano Europa na trh, pro který je určen, není zcela jasné. Odhady hovoří o roku 2011.

Hyundai ix-onic: Tento koncept poodhaluje směr, kterým se bude korejská automobilka ubírat. Pozornost budí také nový přeplňovaný motor 1.6 GDi. Maximální výkon 170 koní může těžit z minimalizace jízdních odporů. Celá řada inovativních řešení je díky tomuto vozu vidět na stánku Hyundai.

Peugeot 3008: Nový kříženec 3008 byl vidět už v Paříži. Tam se sice představil jako koncept, ale sériová verze se od něj příliš neliší. Vůz pohybující se na pomezí segmentu MPV a SUV dostane v základu motor 1,6 VTi. Českým zákazníkům bude k dispozici od června tohoto roku.

Renault Megane RS: Za jedno z nejhezčích auto v Ženevě lze s klidem označit Renault Megane RS. Už základní provedení je dosti dynamické a to, co ukázala francouzská značka vážně stojí za to. Tento nový hothatch dostal přeplňovaný dvoulitr s výkonem až 250 koní.  Nic víc není třeba dodávat.

BMW PAS: Seznam těch dražších modelů začíná na stánku BMW, kde se představuje další kříženec pohybující se na pomezí tříd. Řeč je samozřejmě o modelu PAS. Čtyřmístný vůz v sobě skrývá přednosti hned několika typů karosářských verzí.

Jako velká třešeň na dortu pak působí čtveřice sportovních automobilů. Své zboží přijela vystavit mimo jiné značka Spyker, Lamborghini, Porsche a Aston Martin (koncept Lagonda). Tento koncept představuje z mrtvých vstání jména, které pochází z hodně dávné doby. Lamborghini ukázalo Murciélago SV, Porsche dovezlo 911 GT3.

Letošní Ženeva je zřejmě asi jediný autosalon v tomto roce, který nijak výrazně nepoznamenala finanční krize, a proto je výčet novinek tak velký, že se jednoduše nedá zpracovat. Ukázala se nová Mazda 3, Cadillac SRX, Alpina, Škoda, Lexus atd. Do budoucna se budeme snažit získat maximální počet vozů pro redakční testy. Slibujeme.  

Text: Redakce
Foto: Automobilky

Galerie