Ženeva 2012: superluxusní koncept Bentley EXP 9 F

Na autosalonu v Ženevě bylo představeno dlouho očekávané SUV značky Bentley. Zatím jen jako koncept, a to pod označením EXP 9 F. Studie disponuje pohonem všech čtyř kol, využívá motor Bentley 6.0l W12 s dvojicí turbodmychadel, výkonem 600 koní a krouťákem 800 Nm a s osmistupňovým automatem. SUV je pro Bentley možnou třetí modelovou řadou.

Vydáno: 14.3.2012

Koncept Bentley EXP 9 F je navržen jako vrchol segmentu vozů SUV. Vzhled vozu má za úkol vystihnout sportovní charakter, dynamičnost, luxus a výkon, který je ukryt pod kapotou.

Design nese typické rysy značky Bentley: mřížkovou masku chladiče, kulaté světlomety pro denní svícení, v jejichž středu jsou otvory pro vstup chladicího vzduchu pro dvanáctiválec pod kapotou. Koncept se vyznačuje dominantními koly s průměrem 23 palců. Sportovně navrženou záď vozu zdobí dvojice oválných koncovek výfuku a zadní světlomety připomínají tryskový motor stíhacích letadel.

Ručně zpracované materiály v interiéru zdobí dřevo, kůže a leštěné kovy, jako je hliník, bronz či ušlechtilá ocel. Hlavní část přístrojové desky je vytvořena z jediného kusu dřeva. Pozornost přitahují kulaté přístroje s proměnnými ukazateli a ergonomie středového panelu. 

Interiéru vévodí velkoplošný displej v zorném poli řidiče, stejně jako dotykové displeje na středovém panelu s netradičním skleněným povrchem. Uspořádání sedadel konceptu EXP 9 F je navrženo v uspořádání 4+1.

Podle typu povrchu vozovky je možné si navolit jeden ze tří jízdních režimů – Comfort, Sport a Off-Road. Na displeji mezi přístroji před řidičem lze podle situace přepínat například mezi zobrazením navigace nebo kamery, užitečné při jízdě v náročném terénu.

A jak to bude se sériovou produkcí? Nechme promluvit oficiální zastoupení: „Představený koncept EXP 9 F na ženevském autosalonu, vyvolal mnoho pozitivních reakcí ze strany odborné veřejnosti i potenciálních zákazníků. Značka Bentley bude všechny poznatky po celém světě analyzovat a až poté zveřejní definitivní rozhodnutí o sériové produkci tohoto vozu,“ uvedla Anna Gruberová, ředitelka komunikace českého zastoupení Porsche, dovozce Bentley.

Text: Redakce
Foto: Bentley

Galerie