Zapomeňte na naftu nebo benzín! Vyrobte si vlastní palivo

Americká společnost E-Fuel Corp doufá, že řidiči zavrhnou naftu či benzín a „uvaří“ si doma vlastní palivo, etanol, pouze za cenu vstupních surovin. Přenosná jednotka, která se prodává za 10 tisíc dolarů, se dost podobá čerpadlu na benzinové stanici včetně hadice s tankovací hlavicí.

Vydáno: 10.5.2008

Chybí tu jen počítadla udávající cenu litru paliva a částku, kterou musíme zaplatit. Tedy právě ty údaje, které stále rostou spolu se světovými cenámi ropy, a kde se zastaví, to dnes nikdo ani netuší.

Místo čerpání paliva z podzemní nádrže je zadní část čerpadla propojena s elektrickou sítí uživatele a jeho rozvodem vody a vyrábí prý galon (3,8 litru) paliva za dolar (16,26 Kč). Tedy litr za 4,28 Kč. Tak to alespoň tvrdí E-Fuel.

Společnost říká, že jednou ze základních charakteristik zařízení, je jeho chuť na sladké. Palivo tu kvasí z cukru, jehož světové ceny jsou velmi nízko díky nadměrným zásobám.

To znamená, že se domácí výroba etanolu vyhybá Achillově patě jeho dnešní americké výroby, kdy je výchozí surovinou kukuřice. „V Americe není žádná matka, která by plakala kvůli tomu, že její děti nedostávají dost cukru,“ říká Tom Quinn, výkonný ředitel a zakladatel E-Fuel.

Nepřehlédněte:
Budoucnost motorů: bionafta, vodík nebo hybrid

Obyčejný cukr, který máme doma, je ovšem pro výrobu příliš drahý, proto E – Fuels říká, že umožní zákazníkům dostat se k levnějším nadbytečným dodávkám, včetně nepoživatelného cukru z Mexika, který se prodává za zlomek ceny toho normálního. Také doufá, že uživatelé dostanou možnost platit za výchozí produkt prostřednictvím emisních povolenek, protože etanol z cukru vytváří méně skleníkových plynů než ten, který se dělá z obilí.

„Rozbijeme tradiční systém výroby etanolu,“ říká Quinn, kalifornský vynálezce v oblasti počítačů a počítačových her, který financoval společnost E-Fuel částkou, o níž říká, že to byly „miliony, nikoli multimiliony“ dolarů.

Quinn tvrdí, že se navzdory vysokým počátečním nákladům zařízení rychle zaplatí. V rodině se dvěma automobily, které ujedou přes 55 tisíc km za rok, se prý MicroFueler zaplatí za méně než dva roky, předpokládáme-li průměrnou cenu benzínu za galon 3,60 dolaru. Pokud jsou opravdu v USA takové ceny u benzinových pump, odpovídá to 15,40 Kč za litr benzínu.  U nás by se tedy tento přístroj zaplatil mnohem dříve.

Jednotka je schopna vyrobit 35 galonů (132 litrů) stoprocentního etanolu týdně.

Text: Jan Mittelbach (autor publikoval článek na serveru iHNed.cz)
Foto: E-Fuel 

Galerie