Zájezd na VC Španělska: šest dní s formulí 1

Před rokem jsme se jeli podívat na závody F1 do Monaka. Výlet se nám líbil tak moc, že jsme ho museli zopakovat. Letos jsme ovšem změnili cíl cesty i cestovní kancelář. Tentokrát (především z časových důvodů) padla volba na velkou cenu Španělska. Šest dní nás stálo 5900 Kč a 135 Eur. Vyplatí se vydat tolik peněz za tak krátkou dobu?

Vydáno: 17.6.2009

Odpověď vám prozradím hned na úvod. Pokud patříte k fanouškům tohoto sportu, určitě litovat nebudete. Na rozdíl od minulého roku a návštěvy VC Monaka jsme letos zvolili zájezd, který trvá šest dní. Na plánu je kromě dvou dvacetihodinových cest také návštěva boxů, volné tréninky, kvalifikace a nakonec hlavní závod. Mezi tím absolvujete ještě prohlídky několika měst, flameco a kdo chce, může se ještě vykoupat v moři. Program je tedy velmi bohatý.

Po cestě rovnou na trať

Celý zájezd začal 6.5.2009 v pravé poledne na pražském Černém mostě. Po dvaceti hodiných jízdy přes Německo a Fancii jsme druhý den dorazili až do Španělska. Ubytováni jsme byli v městečku Lloret de Mar, které leží od okruhu zhruba hodinu cesty autobusem. Pro úplnost dodám, že náš hotel nesl název Hotel Athene a po stránce ubytování panovala naprostá spokojenost.

Na dlouhé vybalování a seznamování se s místem nebyl příliš čas. Ve tři hodiny se totiž vyráželo směr okruh. Ve čtvrtek je na programu prohlídka okruhu a kdo si připlatí rozumných 500 Kč, ten si výlet zpestří také o návštěvu boxů. Jak se nakonec ukázalo, právě tento bod programu byl z celého výletu jednoznačně nejzajímavější.

Nejen že se projdete po cílové rovince, nahlédnete na stanoviště, kde jednotlivé týmy sledují celé dění na okruh, ale hlavně si můžete zblízka prohlédnout některé monoposty a setkat se tváří v tvář s přítomnými jezdci. Jako suvenýr jsme si odnesli podpisy Massy, Räikkönena a Jamese Buttona.

Po tomto velmi zajímavém odpoledni následoval návrat do hotelu na večeři a ihned poté je v plánu ještě návštěva hospůdky La Ragazza, kde (jak sama cestovní kancelář říká) ladí formu mistři od Schummachera. Tento výlet jsme s chutí vynechali, protože po dlouhé cestě a bohatém odpoledni se o slovo dost výrazně přihlásila únava a navíc se další den odjíždí z hotelu už v devět ráno.

Přes Barcelonu na hlavní tribunu

Pátek totiž zahajujeme odjezdem do Barcelony a prohlídkou města. O tom, že je skutečně na co koukat není třeba se dlouze rozepisovat. Za zmínku určitě stojí návštěva stadionu barcelonského fotbalového velkoklubu. Protože je času příliš málo, sledujeme většinu krás tohoto města pouze z autobusu při okružní jízdě. Po prohlídce míříme na okruh, kde jsou v plném proudu volné tréninky.

Ty ještě můžeme sledovat z hlavní tribuny. Cestou zpět se zastavujeme na krátkou prohlídku města Blanes. Aby toho nebylo málo, po večeři vyráží část lidí do centra Magma, kde jsou k dispozici termální koupele a jiné možnosti relaxace. Opět je toho na nás už příliš mnoho a raději zůstáváme v Lloret de Mar.

Po kvalifikaci flamenco

Další den, tedy v sobotu, jedeme sledovat kvalifikaci. Dopoledne soupeří o místa na startu vozy z nižších kategorií (Porsche Cup apod.) a až ve dvě hodiny se dostává konečně na formuli 1. Dnes už nemůžeme sledovat dění na okruhu z hlavní tribuny. Naše vstupenka zahrnuje vstup na hlavní tribunu pouze pro páteční volné tréninky.

Naše místo je pod tribunami za zatáčkou číslo 8. Jedná se o jeden z nejlevnějších sektorů (pro představu vstupenka s platností tři dny na hlavní tribunu stojí více než 500 Eur). Nemůžeme si ovšem na nic stěžovat. Dobrý výhled ještě podpořila velkoplošná obrazovka kterou jsme měli přímo před sebou.

Vyčerpáni celodenním pobytem na okruhu se vracíme na večeři. Tím ovšem dnešní den nekončí. Za poplatek 22 Eur můžete ještě vyrazit se podívat na flamenco. Onen poplatek obsahuje kromě vstupu také neomezenou konzumaci vína, šampaňského a španělské sangrie. Tuto možnost všichni hojně a rádi využili, a tak po cestě autobusem zpět do hotelu bylo opravdu hodně veselo.

Časně ráno na okruh, večer do ČR

Neděle patří hlavnímu závodu a tentokrát byl odjezd z hotelu posunut už na osmou hodinu ranní. Následoval opět celodenní pobyt na okruhu. Celkově povedený den nám trochu kazil fakt, že se Ferrari opět neukázalo na příčkách nejvyšších. Oproti očekávání proběhl odjezd z okruhu bez problémů. Pořadatelé zvládli odvést z areálu desetitisíce fanoušků na výbornou. Večer už zbývalo pouze si zabalit věci, otužilejší jedinci se ještě vykoupali v moři a v devět hodin se vyrazilo zpět do České republiky. Nakonec jsme hodnotili letošní výlet jako ještě povedenější než loňské Monako.

Závěrem trocha údajů. Zájezd jsme si koupili za cenu 5900 Kč od cestovní kanceláře Monatour. Tato suma obsahuje dopravu autobusem, ubytování v 3* hotelu, polopenzi, přítomnost průvodce (velmi sympatického). Doplatit musíte ještě 135 Eur za třídenní vstupenku na okruh. Tato částka se vybírá v autobusu a kdo chce, ten přidá navíc 500 Kč za návštěvu boxů. Dále se doplácí ještě za zmíněné výlety. V našem případě šlo pouze o 22 Eur na osobu za párty s ukázkami flamenca. Celkem tedy tento zájezd vyšel na zhruba 10 000 Kč plus další výdaje na suvenýry a podobné zbytečnosti.

Jak jsem zmínil na úvod, za v podstatě tři dny ve Španělsku se to může zdát jako velká suma peněz. Asi každý, kdo už na závodech GP Formule 1 byl, mi dá zapravdu, že atmosféra je neopakovatelná a když k tomu připojíte bohatý program, výbornou organizaci celého výletu a sympatického průvodce, pak není co řešit.

Další informace najdete na stránkách Monatour.

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Miloš Dittrich

Galerie