Za to, abychom mohli řídit, budeme brzy platit, říká zakladatel GoodData

Roman Staněk je jedním z nejúspěšnějších českých podnikatelů v technologiích. Žije v San Franciscu v Californii, jeho firma GoodData sídlí v Silicon Valley. Na světě není místo, kde by byla větší koncentrace mozků a inovací, proto je zajímavé se podívat, jak o autech uvažuje. Budoucnost je podle něj v samořiditelných autech, ale moc růžově nevypadá. Za řízení budeme muset časem platit.

Roman Staněk podniká v technologiích už dvě dekády a jeho firmy uspěly, protože viděl vždy o krok dopředu. Proto je zajímavé, jaký má názor na budoucnost automobilismu. Vyprávěl o tom včera posluchačům na pražské VŠE.

Co všechno změní samořiditelná auta?

Trendem, který změní svět, jsou podle něj samořiditelná auta. „Automobilový průmysl je tak dominantní, že si dnes těžko dokážeme představit, jak moc velká ta změna bude,“ říká Staněk. „Změní to svět. Vyjdu ráno z baráku, tam bude čekat auto a odveze mě. Tohle bude něco, co si ještě hodně lidí ani neumí představit,“ vysvětluje.

Auto bez řidiče testuje už několik let Google a přidávají se i výrobci aut. V posledních týdnech se ukázalo, že do automobilového odvětví vstupuje i Apple. To je podle Staňka logické.

Za to, abychom mohli řídit, budeme platit

Auta bez řidiče změní hodně věcí. Nejenže vás odvezou z hospody, což se nebude líbit taxikářům, ale také vynutí celou řadu dalších investic. Budou se hledat nové druhy napájení, budou se stavět chytré silnice, pokročilejší mobilní sítě a senzory budou sbírat obrovské množství informací.

Změní se také byznys automobilek. Auta se začnou více pronajímat (ten trend pomalu začíná už dnes), budou více službou, než majetkem. A co víc, pokud bude možné přes mobil objednat automatický odvoz, nebude vůbec nutné auto vlastnit.

A navíc podle Staňka přijde den, kdy budeme muset platit za to, že budeme moci řídit auta. Kvůli zvýšenému riziku, které bude představovat živý řidič. Ještě se toho dožijeme, Staněk to odhaduje na 15 let. A radí: „Kupte si auto, ať si ještě užijete řízení.“

 

Text: Redakce
Foto: GoodData, Business IT Club

Galerie