Za off-roadingem na poloostrov Kamenjak

Chorvatská Istrie je nejbližším pobřežím středozemního moře. I protoje mezi Čechy tolik oblíbená. Až se budete připravovat na dovolenou, nezapomeňte si vybrat ten správný dopravní prostředek: Jeep. Nedaleko Puly totiž můžete navštívit přírodní rezervaci a užít si opravdovou off-road jízdu.

Vydáno: 30.7.2008

Pula je hlavní město Istrie vzdálené od České republiky zhruba osm hodin jízdy. Mezi turisty je velmi oblíbená, zvláště kvůli tomu, že nabízí i poměrně hodně historických památek. Nejznámější je asi římský amfiteátr.

Turismus Pulu nejen živí, ale je také jejím hlavním problémem. V polovině července se tam prostě nedá hnout a pokud vás místní pošlou na nejvyhlášenější pláž na poloostrově Verudella, rovnou na ni zapomeňte. „Nejvyhlášenější“ se rovná totiž „přecpaná“. Je široká sotva 50 metrů, kamenitá a na nějaký mořský život pod hladinou můžete rovnou zapomenout.

Z návštěvy Puly by mohl být tedy člověk zklamán. Pokud ale nevezme svůj Jeep a nevyrazí pohých 20 kilometrů jižně, na samou špici Istrie. Zde leží městečko Premantura, které je vstupní branou do přírodní rezervace Kamenjak. Navíc se zde (narozdíl od Puly) můžete najíst ve výborné Pizzerii v přepočtu za 120 korun.

Vjezd do rezervace nemůžete minout, dovede vás do něj hlavní silnice, která se kolem nízkých domků zůží a končí vstupní branou. Vjezd stojí jednorázově 25 kun, tedy asi 80 korun. Za závorou končí asfaltová silnice a začíná off-roadová cesta.

Ta je z valné části tvořena bílým prachem, který pod koly víří a stoupá vzháru. Nezapomeňte proto zavřít okénka. My jsme byli vybaveni Jeepem Cherokee 2.8 CRDi (jehož test vám za několik týdnů přineseme) a nutno podotknout, že přepnutí z pohonu dvou kol na všechny čtyři bylo v tomto případě nezanedbatelné.

V celém areálu je povolena maximální rychlost 20 kilometrů v hodině, kvůli tomu je každých 500 metrů vytvořen přírodní retarder. A zatímco starý Renault Twingo bludných Holanďanů se přes něj šine krokem, Jeep Cherokee jej přeskočí jako by se nechumelilo. Posádka se ale nezlobí, spíše se ozývá smích.

Po cestě je mnoho odboček, každá vede k malé pláži. Žádný písek tu samozřejmě není, to by se poloostrov nesměl jmenovat Kamenjak. Co tu ale také chybí je zástup obézních německých turistů, kteří se raději škvaří na pláži v Pule. Pro nás je tu poloprázdná pláž a průzračné čisté moře. Pod hladinou je vidět život, jen si musíte dát pozor na mořské ježky. Do vody tedy raději obutí.

Výhodou Kamenjaku je, že můžete vyzkoušet mnoho pláží za den a každá je jiná. Někde se dostanete k moři jen přes útesy, jinde si můžete zaplavat v opuštěném přístavišti. K dispozici jsou přitom relativně čisté veřejné toalety a stromy poskytující stín až skoro k hladině moře. Když budete mít štěstí, přijede k pláži i zmrzlinář na lodi.

Pokud dojedete po houpavých cestách až na špici, čeká vás tam nejen úchvatný výhled do okolý i na celou off-roadovou trať po které poskakují auta. Je zde velký bar, jehož místnosti vznikly vystříháním z křoví. Dostat tu můžete obrovský hamburger plněný čevapčiči nebo domácí citronádu, kterou si můžete do nekonečna chodit přidávat.

Tak nezapomeňte. Pokud nejste příznivci přelidněných pláží a vyhlášených turistických destinací, neváhejte na vyrazit na poloostrov Kamenjak. Proženete tu svůj Jeep a ještě si užijete báječné koupání.

Text a foto: Jan Markovič

Galerie