Yuki 125 Galactica: vesmírná muzika za málo peněz

TEST SKÚTRU: Pro první test skútru na ZaVolantem.cz se mi dostal do ruky zdařilý kousek: Yuki 125 Galactica. V dlouhé nabídce malých skútrů čínské značky patří právě nová Galactica mezi ty nejpohlednější modely – a, pravda, také mezi ty dražší, i když při částce 30 tisíc jde pořád o snadno dostupný stroj. A jak dopadlo toto galaktické náčiní v redakčním testu?

Vydáno: 7.7.2011

Galactica 125 je na českém trhu od letošního dubna, a i za tuto krátkou dobu už si stačila vybudovat slušnou základnu obdivovatelů. Není divu, tento pohledný skútr, který je svojí kompaktní velikostí i hmotností 110 kg určen do městského provozu, sází na sotva odolatelnou kombinaci vzhledu, dostatečné kvality a výborné ceny.

Pohledné nářadí

Atraktivní design si nejlépe prohlédnete v přiložené fotogalerii níže. V našem případě byla Galactica laděna do oranžovo-černé kombinace, základ přirozeně tvoří tmavé plasty, bohužel ne všude dokonale slícovány. Barevné plochy dotváří poměrně dobře vypadající polepy.

Skútr je vybaven přední kotoučovou brzdou s vykrajovaným brzdovým kotoučem (zadní je bubnová), což nejenže dobře vypadá, ale při jízdě je i výborně funkční. Přední brzdič je červeně lakovaný, třípaprskové ráfky kol jsou potom černé s proužky v barvě skútru, což dodává celkovému vzhledu na eleganci.

Rozměrné sedlo je vyrobeno s protiskluzového materiálu s červeným lemem, a i při delší jízdě městem zůstává pohodlné. Zpětná zrcátka mají hranaté tvary a dvojitá ramínka. Podlaha je vybavena kovovými nášlapy.

Pro rychlý pohyb městem

Zdařilý vzhled Galaticy korunují vynikající jízdní vlastnosti, které jsou bohužel vykoupeny tvrdostí pérování. Na malých kolech sice poznáte každou díru, ale s tím každý, kdo volí tento typ stroje, musí počítat.

Tento jednostopec se nejlépe hodí do vnitřního města. Nízká spotřeba okolo 3 litrů naturalu a snadná ovladatelnost dává tomuto stroji charisma rychle se prodírající střely v dopravním kolapsu. Se svojí dosti rozměrnou postavou jsem si musel dát pozor na to, abych si při kličkování mezi auty nenakopl kolenem řidítka, což ale zřejmě nebude problémem typického uživatele drobné stopětadvacítky.

Při cestě po okrajích Prahy je výkon 6 kW (8 koní), vrcholící v 7500 ot./min na kraji možností a v rychlostech okolo 90-100 km/h dosahuje svého maxima. I proto uplatnění tohoto stroje vidím jasně v kratších cestách. Ocení ho ti, kteří očekávají vhodné postrkovadlo do práce, nebo rychlý pohyb k bankomatu a podobně.

Současně se jedná o vhodný stroj pro začátečníky, kteří díky malé kubatuře usednou na jeho sedlo už v 16 letech.

Málo světla, málo prostoru
 
Ne všechno ale mohu jen chválit. O nedokonalém slícování plastové kapotáže už padla zmínka v úvodu, vedle toho by se konstruktéři mohli podívat na osvětlení. V dnešní době, kdy ceny LED světel nejsou nijak vysoké, by se v čelních světlech více vyjímala jiná než jen obyčejná žárovka s 30W, která není moc vidět za slunečného dne.

Velikým nedostatkem je potom malý vnitřní prostor pro uložení helmy, kterou se mi do něj nepodařilo vměstnat. Pro úplnost ale musím dodat, že jsem velký člověk s velkou helmou; teenager, důchodce či drobná slečna s tím jistě nebude mít problém.

Finále: dobrá koupě

Přesto musím uznat, že z počáteční nedůvěry se nakonec vyklubal docela příjemný zážitek. Skůtřík v době testu měl najeto asi 700 km a za celých zhruba 300 kilometrů, které jsme s ním během testování absolvovali, jsme nenarazili na žádný problém.

Při finálním pohledu do ceníku, který káže číslovku 29.900,- Kč včetně DPH, hodnotím skútr Yuki Galactica 125 kladně s dovětkem, že v tomto stroji získáte hodně muziky za málo peněz.

Výsledná známka 1-

Text: Petr Časar
Foto: Petr Časar, Pavel Cyprich


PARAMETRY

Základní cena Yuki 125 Galactica: 29.900,- Kč
Odkaz na web: http://www.yuki.cz

YUKI 125 GALACTICA
Objem motoru 124 ccm
Maximální výkon 6,0/7500 kW/ot/min.
Maximální točivý moment 9,10/5000 Nm/ot/min
Počet válců 1, 4-taktní
Chlazení motoru vzduchem
Maximální rychlost 82 km/h
Spotřeba během testu 3 l/100 km
Objem nádrže 7 l
Provozní hmotnost 110 kg
Délka / výška / šířka 1890 / 708 / 1130 mm
Rozvor 1328 mm
Řidičské oprávnění A1, od 16 let
 

Galerie