Volvo V70 T6 R-Design: pro odvažné tatínky

TEST: Když jsme naposledy testovali Volvo se speciálním sportovním paketem R-Design, šlo o kupé C30, ze kterého v kombinaci se silným motorem udělal skoro hothatch. Nyní se nám dostává do ruky velké kombi z vyšší střední třídy V70. Je spojení houpavého korábu a sportovního paketu opravdu správné?


Vydáno: 4.3.2009

Musíme si nejprve uvědomit, pro koho velké kombi je určené. Vyšší střední třída je už opravdová zátěž pro peněženku a může si jí dovolit jen nadprůměrně a delší dobu vydělávající jedinec. Proto jsme za jeho volantem vídali většinou perfektně upravené pány středního věku. Ale co když se najde mladší, dobře situovaná rodina, která také dá na vyhlášenou pověst bezpečnosti severské značky? Volvo V70 by bylo pro ni zřejmě příliš konzervativní. A právě to má paket R-Design změnit.

Sportu zdar!

Nutno podotknout, že se mu to daří velmi dobře. Volvu V70 velmi sluší velká pěti paprsková litá kola i chromované obložení mřížky okolo mlhovek na předním nárazníku. Sportovnosti dodá decentní zadní křídlo, které prodlužuje střechu za hranatou zádí. Tu zdobí i dvě velké koncovky výfuku. Asi nejmarkantnější jsou chromová zpětná zrcátka, která nápadně kontrastují s výrazným červeným lakem.

Uvnitř se ve sportovním duchu pokračuje. Počínaje volantem s kovovým spodním madlem, které zebe do ruky, hliníkovými pedály, řadící pákou 6stupňového automatu potaženou prošívanou kůží a hlavně nádhernými sportovními sedadly s dvoubarevnou kůží. Ty by ale zasloužily trochu výraznější boční vedení, zvláště, mluvíme-li o sportovním zaměření tohoto vozu.

Prostor jak se patří

Volvo V70 má vzdušný interiér, přesně jak se na vůz této kategorie sluší. Bohatě místa je na předních sedačkách i vzadu. Jen na prostředním místě si neposedíte, protože je až příliš ploché a nepohodlné. S tím se ale ostatně počítá a využije se spíše jako příjemná loketní opěrka.

Zavazadlový prostor vyniká nakládací plochou bez hran, která zůstane rovná i po sklopení zadních sedadel. Tím se zvětší obsah zavazadelníku z 555 až na 1580 litrů. Velmi praktické je vyklápěcí dno, které přepůlí kufr na dvě části a pomocí gumy a dvou háčku na něj můžete přichytit třeba nákupní tašky. Ano, už nepotřebujeme více důkazů, že Volvo V70 je opravdu rodinné kombi.

K tomu všemu se V70 chlubí bohatou výbavu, která zcela odpovídá tradici značky. Systém BLIS ohlašuje překážky v mrtvém úhlu, aktivní tempomat dodržuje rozestupy na dálnici a vyrovnání proti vyjetí z pruhů se postará o správný směr jízdy. Nemluvě o tom, že vás blikající diody budou na čelním skle informovat o překážce v provozu před vámi.

Ostrý megaloman

Ani nás nepřekvapilo, co jsme našli pod kapotou Volva V70. Když už si auto zdobíte slušivým sportovním paketem R-Design, nejde použít nic jiného, než jeden z nejsilnějších motorů severské značky. Jde o jednotku T6, šestiválec přeplňovaný dvěma turbodmychadly dosahující výkonu 285 koní a hlavně velkého točivého momentu 400 Nm.

Ten je nejdůležitější, protože potírá hlavní výhodu naftové alternativy – silný zátah od spodních čísel. Točivý moment 400 Nm je totiž ve Volvu V70 T6 dostupný už od 1500 otáček v minutě, což je na benzín výborná hodnota. Na tvrdé sešlápnutí plynu reaguje plynulou akcelerací bez jediného zaváháni, kterou těsně před červenými čísly utne automat. Ten je v akci docela svižný, v běžném provozu řadí velmi hladce a zmatkuje jen málokdy.

Pořád naměkko

Ačkoliv dodává paket R-Design vozu sportovní šmrnc, nic z výhod a nevýhod velkého kombi se nevytratilo. Také v tomto případě jsme si tak mohli vychutnat naprosté ticho, které na palubě tohoto korábu panuje. Agregát není v běžné provozu v podstatě slyšitelný, jen když hodně tlačíte na pilu, odpovídá lehce sportovním zvukem. Stejný zůstává i podvozek. Dobře filtruje větší nerovnosti, nepříjemných rázů od kol jsme se dočkali jen výjimečně. Na druhou stranu si s vozem nemůžete dovolit prudký průlet zatáčkou. Měkkému ladění navíc sekunduje vysoká hmotnost Volva V70, která dělá celých 1765 kg.

Přesto si na rovince T6 s vozem slušně pohraje. Auto překoná stokilometrovou hranici za 7,2 sekundy, maximum leží ve 245 km/h. Každá zábava ale také něco stojí, při podobné jízdě si raději ani nezapínejte ukazatel aktuální spotřeby. Číslice se nevejdou na displej umístěný vprostřed zářivě modrých přístrojů. Ve městě pak počítejte s takovými 18 litry benzínu na sto kilometrů, mimo máte jen malou šanci dostat se pod 10. My jsme během testu jezdili za 13 litrů, přičemž dojezd ukazoval něco kolem 400 km.

Chcete ho?

Kdyby mohlo Volvo V70 T6 R-Design podat inzerát, vypadal by asi takhle: Sportovně založené ale bezpečné auto hledá mladou rodinku, která má na to, aby živila jeho náročný apetit. Odmění se luxusem, tichým provozem a velkým vnitřním prostorem. Zn.: za 1,3 milionu jsem vaše. Chcete mě?

Výsledná známka 2

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Volvo V70 splňuje svou prostorností potřeby zákazníků této třídy. Kvituji rovné dno zavazadelníku i po sklopení. Příjemné je elektrické otevírání pátých dveří, i když by mohlo být trochu rychlejší. Sedadla jsou pohodlná, ale kůže klouže.
Dávám známku 1
Jana Jana: Náš test Volva V70 vyzněl tak, že jde o velmi drahé auto, ale mluvíme tu celou dobu o variantě R-Design. Volvo V70 se dá v základu a s úspornějším motorem pořídit za 839 tisíc korun, což je příjemná cena za tuhle kategorii. Motor T6 se pro běžného uživatele nehodí, v dněšní době žádající trochu ekololgického uvažování, nemá podle mě místo. Naprostá špička jsou bezpečnostní systémy.
Dávám známku 2-
Nikola Nikola: Optický paket R-Design dodal jinak nudnému Volvu V70 perfektní vzhled. Konečně je atraktivní, vypadá ještě luxusněji a o svém majiteli prozrazuje, že má rád bezpečnost, ale dovolí si jezdit agilněji. Interiér byl dost tmavý, ale to je jen individuální volba.
Dávám známku 1
Tomáš Tomáš: Motor T6 je celý žhavý do práce. Dvě turba, šest válců, 285 koní a 400 Nm, to je slušná porce i na kdejaký sporťák. Pod kapotou Volva V70 je ale trochu uzeměný. Neprojevuje se tak sportovně, kazí ho nejen vysoká hmotnost auta, ale i měkký podvozek a slabě komunikující řízení. A ano, automat. I když je mi jasné, že v takovém voze asi nic jiného chtít nebudete.
Dávám známku 2-
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Zuzana Procházková


PARAMETRY

Základní cena v provedení R-Design: 1.299.000 Kč

VOLVO V70 T6 R-Design
Objem motoru 2953 ccm
Maximální výkon 210 kW (285 k) při 5600 ot/min
Maximální točivý moment 400 Nm při 1500 ot/min
Převodovka 6stupňová automatická
Maximální rychlost 245 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 7,2 s.
Udávaná spotřeba město 16,7 l/100 km
Spotřeba mimo město 8,1 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 11,3 l/100 km
Spotřeba během testu 13 l/100 km
Provozní hmotnost 1765 kg
Délka / výška / šířka 4823 mm / 1540 mm / 1861 mm
Rozvor 2816 mm
Zavazadelník / po sklopení 555 l/ 1580 l

Galerie