Volkswagen vyrobí malý Up! za 25 tisíc korun

Volkswagen na svém novém miniautě Up! docela dobře vydělá. Proslýchá se totiž, že výrobní náklady na práci a materiál jednoho kousku nového auta vyjdou na pouhých 900 eur, tedy necelých 25 tisíc korun. Prodávat se přitom bude asi desetkrát dráž, za ceny kolem čtvrt milionu.

Vydáno: 9.7.2009

Koncernu Volkswagen se podařilo stlačit výrobní náklady na skutečné minimum. A i když k částce 25 tisíc korun připočítáme náklady na dopravu, daně a další poplatky, je jisté, že na prodeji každého vozu vydělá královsky. Při ceně kolem 250 tisíc v autosalonu to totiž znamená nárůst ceny oproti výrobním nákladům o 1000%, a to má v byznysu málokdo.

A těď si to celé ještě znásobme číslem 1,4 milionu. Přesně tolik totiž Volkswagen plánuje ročně vyrobit malých aut na platformě Volkswagen Up!. Ten se totiž nebude prodávat jen pod značkou VW, ale i pod ostatními závody koncernu – tedy Škody, Seatu a Audi.

Volkswagen Up! se začně vyrábět v roce 2011 a pod jeho kapotou se objeví nové malé motory: přeplňovaný dvouválec s objemem 0,8 litru, litrový tříválec a čtyřválec o objemu 1,2 litru.

Text: Redakce
Foto: Volkswagen

Galerie