Volkswagen Golf 2.0 TDI DSG: legenda pokračuje

TEST: Volkswagen Golf šesté generace zaparkoval v naší redakční garáži už jednou. Tenkrát šlo o základní výbavu Trendline s benzínovým motorem 1.4 TSI. My jsme ale byli zvědaví, jak si ve Wolfsburgu poradili také s naftou. Do rukou se nám tak dostal hned nejsilnější common rail vybavený dvouspojkovou převodovkou DSG a provedením Highline.


Vydáno: 17.3.2009

S první testovacím Golfem jsem absolvovali mnohasetkilometrovou cestu do místa jeho rodiště – Wolfsburgu. Byl to nevšední zážitek a Volkswagen Golf, jedno z nejprodávanějších aut světa, dokázal, že mu zcela vážně patří místo v automobilové síni slávy. Protože jsme detailně popisovali vzhled vozu už v předchozím testu, v aktuálním ho rovnou přeskočíme a vrhneme se na odlišnosti.

Luxus je znát

I když v interiéru bychom se také ještě mohli na chvíli zastavit. Přece jen, rozdíl mezi základní výbavou Trendline a vysokou Highline je na první pohled znát. Volant převzatý z Volkswagenu Passat CC nyní zdobí ovládací tlačítka palubního počítače a multimediálního systému. Ten je za příplatek, ale nabídne navigaci na vysoce detailním displeji a hlavně pohodlné dotykové ovládání.

Dvouzónová automatická klimatizace nás těšila už v předchozím modelu, nyní jsme ale v mrazivých dnech mohli naplno ocenit její brzký náběh a bezproblémové fungování. Sedadla, volant a řadící páku dvouspojkového automatu DSG zdobila černá kůže. Dodávala interiéru nádech exkluzivity a my nabyli pocitu, proč by vlastně ještě někdo sahal po sesterské Audi A3 Sportback, která je mnohem dražší a nabídne takřka stejnou kvalitu zpracování i výbavu.

Ať žije common rail

Vyspělá naftová jednotka 2.0 TDI s výkonem 140 koní je nejsilnějším dieselem, který můžete do Volkswagenu Golf šesté generace dostat. Prodává se ještě slabší verze s výkonem 110 koní, ale v její prospěch hovoří snad jen nižší cena. Věříme, že právě námi testovaný motor bude patřit k nejvyhledávanějším, protože nabízí nejlepší poměr mezi výkonem a spotřebou.

Na práci 6stupňové automatické převodovky DSG jsme se velmi těšili, protože díky použití dvou spojek patří k tomu nejrychlejšímu ústrojí, které můžete na běžném trhu sehnat. A opravdu, Golf řadí bleskově, jako by šlo o nabroušený sporťák, zároveň (mimo extrémní situace) ale hladce. Navíc si můžete rychlostní stupně regulovat pomocí páček pod volantem, na což se velmi snadno zvyká a dá vám to zapomenout na klasický manuál. Škoda jen, že reakce na kick down, byla příliš dlouhá. Napočítali jsme přes dvě sekundy prodlevy.


Změňte si podvozek

Testovací Volkswagen Golf byl vybaven takovou lahůdkou, jakou je příplatkový adaptivní podvozek. Ten se přizpůsobuje stylu jízdy a povrchu, takže zaručuje dobré jízdní vlastnosti skoro za každé situace. Řidič si v podstatě ničeho nevšimne, může ale sám nastavovat mezi měkčím Comfort a tužším Sport. Výsledek je ale vždy stejný: Golf dobře vede stopu, na povely volantu reaguje rychle a strmé řízení je i poměrně komunikativní, což mnohdy nebývalo ve Wolfsburgu zvykem.

Takže tu máme motor, podvozek a automat DSG. To vše se hodí i ke sportovnější jízdě a Volkswagen Golf si o ni říká už svými parametry. Stovka překonaná za 9,3 sekundy je na hatchback z nižší střední třídy slušným parametrem. Zátah motoru 320 Nm (mezi 1750 a 2500 otáčkami za minutu) si užijete hlavně na semaforech a při předjíždění. S Golfem se dá totiž jezdit opravdu výrazně dynamicky.

Nevyždímá peněženku

A to se ani nemusíte bát zastávek u čerpací stanice, kde nebudete příliš častým hostem. Když jsme Volkswagen Golf přebírali s plnou nádrží, palubní počítač hlásil dojezd 900 kilometrů. Museli jsme samozřejmě otestovat schopnosti vozu, což si žádalo Golf hnát chvílemi do extrémů. Druhý poločas se ale jezdilo na dlouhé výlety a celková spotřeba se tak ustálila na 6,5 litrech nafty 100 km. Věříme, že řidič s lehkou nohou se bude moci těšit i z tabulkové kombinace 5,4 litru na 100 km, která se jeví jako reálná.

Volkswagen Golf nám už podruhé předvedl, že jde o vyrovnaný vůz nesporných kvalit. Výbava Highline vás zahrne příjemným luxusem, rozhodně doporučujeme připlatit si i za zmíněný multimediální systém. Automatická převodovka DSG je už trochu nadstandard, ale i s ní vás nový Golf vyjde na 636.300 korun. A to není vůbec špatná investice.

Výsledná známka 1

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Minule jsem psal, že jsem nadšený z prostornosti uvnitř. Tu nyní ještě podrthla kvalitní sedadla s dobrým bočním vedením a poskytovaným pohodlím. Výbava na palubě je luxusní a komu nejde tolik o image Audi, je pro něj Golf jasná volba.
Dávám známku 1
Jana Jana: Oproti minule testovanému Golfu 1.4 TSI se cena výrazně zvedla. Musíme ale brát v potaz, že tu máme úsporný nafťák s dobrým výkonem, bohatou výbavu a ještě ke všemu automat DSG, u kterého jsem čekala mnohem vyšší cenu.
Dávám známku 1
Nikola Nikola: Červená metalíza Golfu šesté generace sluší ještě víc, než šedé lakování, které jsme měli minule. Je výrazný a poslední verze patří k těm nejpovedenějším. Interiér působí už trochu tuctově, volila bych kombinaci tmavé palubovky a světlé kůže.
Dávám známku 2
Tomáš Tomáš: Jistě, jako řidič-sportovec bych zvolil spíše benzín, ale naftový agregát je dostatečný pro naprostou většinu činností. Kdo chce řádit, přijde si také na své, hlavně díky perfektnímu podvozku a svižnému automatu DSG. Ten řadí opravdu nadstandardně rychle. Doporučuji, ale ani s manuálem samozřejmě chybu neuděláte.
Dávám známku 2
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Zuzana Procházková


PARAMETRY

Základní cena v provedení Highline: 636 300 Kč

VOLKSWAGEN GOLF 2.0 TDI DPF 103 Kw Highline
Objem motoru 1968 ccm
Maximální výkon 103 kW (140 K) při 4200 ot/min
Maximální točivý moment 320 Nm při 1750 až 2500 ot/min
Převodovka 6stupňová automatická
Maximální rychlost 207 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 9,3 s.
Udávaná spotřeba město 7,1 l/100 km
Spotřeba mimo město 4,5 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 5,4 l/100 km
Spotřeba během testu 6,5 l/100 km
Provozní hmotnost 1322 kg
Délka / výška / šířka 4199 mm / 1479 mm / 1786 mm
Rozvor 2578 mm
Zavazadelník / po sklopení 350 l / 1305 l

Galerie