Volha Gaz Siber: ruská automobilka je zpět

Před třemi lety ukončila Volha výrobu osobních automobilů s tím, že se bude zabývat pouze nákladními vozy. Nyní je zpět s modelem Siber. První zájemci si budou moci zakoupit vůz hned po moskevském autosalonu.

Vydáno: 31.7.2008

Vůz vzešel ze spolupráce s Chryslerem. Ten dal k dispozici model Sebring, který už nevyrábí a Volha si ho vzala jako základ Siberu. O úpravu vzhledu se postaralo britské studio UltraMotive. Přepracována byla zejména přední část vozu, naopak zadní partie budou svůj americký původ těžko zakrývat.

Pro ruské podmínky musely být upraveny také mechanické části vozu. Světlá výška narostla na hodnotu 140 mm, přidány byly tužší tlumiče a technika byla uzpůsobena velice chladnému klimatu.

V nabídce budou dva motory pocházející opět z dílny Chrysleru. Menší agregát má objem dva litry a disponuje silou 141 koní. Silnější varianta má o čtyři deci větší objem a o dva koně navíc. Točivý moment je v případě menší pohonné jednotky 188 Nm, v případě té větší 210 Nm. Do budoucna je v plánu ještě větší šestiválcový motor s objemem 2,7 litru.

Siber je čtyřdveřový sedan s délkou 4884 mm, šířkou 1792 mm a výškou 1394 mm. Pro zavazadla je připraven prostor 453 litrů. Maximální rychlost by se mohla pohybovat v okolí dvou set kilometrů v hodině.

V základní výbavě se objeví například klimatizace, dva airbagy, protiprokluzový systém, ABS, elektricky stavitelné sedadlo řidiče, rádio a elektrická zpětná zrcátka. Za to vše by podle prvních odhadů měli zákazníci zaplatit v přepočtu 330 000 Kč. Oficiální cena ale ještě nebyla oznámena.

Text: Redakce
Foto: GAZ

Galerie