Víkend v Českém ráji patřil trabantům

Letošní první oficiální sraz trabantů se konal v Českém ráji u Jinolických rybníků. Celkem se sjelo 153 zaregistrovaných účastníků a místní obyvatelé se mohli kochat spanilými jízdami těchto vozidel. Vyvrcholením srazu se stala společná přehlídka s historickými motorkami Jawa.

Vydáno: 14.5.2008

Díky krásnému počasí a možnosti prodloužit si volno čtvrtečním svátkem se do kempu pod Prachovskými skalami sjížděli trabantisté už několik dní před srazem, aby si vychutnali dovolenou, navštívili Prachov a co nejdéle si užili mezi přáteli se stejnou láskou k trabantům.

Oficiálně sraz začínal ale až v pátek. V průběhu dopoledne a začátku odpoledne se objevovali trabanti s celých Čech. Odpolední spanilá jízda do Jičína  zbrzdila provoz na silnicích, organizátoři museli pro kolonu několika desítek trabantů zastavovat provoz, aby se neroztrhala a v pořádku dojela až na jičínské náměstí.

Zlatá spanilá jízda byla naplánována až na sobotu, po noci strávené debatami trabanťáků o společných zážitcích a novinkách se těžko vstávalo. Padesátikilometrová vyjížďka vedla přes  Trosky, Hrubou skálu, Vyskeř, až do Turnova na autobusové nádraží.

V Turnově se ke srazu trabantů přidali příznivci historických motocyklů Jawa, kteří měli v okolí také sraz a celé autobusové nádraží ožilo nebývalým ruchem. Barevní trabanti se krásně vyjímali vedle starodávných naleštěných motorek a několika Velorexů.

Pro odvážnější řidiče zde byla připravena speciální jízda zručnosti, ve které si mohli prověřit své řidičské umění v jízdě s trabantem, který měl přehozený pedál spojky s pedálem plynu. Uvědomit si rozdíly při šlapání na změněné pedály dělalo problémy téměř všem. Ti méně odvážní si zkusili vyměnit kolo na čas a pro zbytek byla připravena ukázka práce Hasičského záchranného sboru.

Po okouknutí všech trabantů i motorek zbývalo jediné. Aby mohla oficiálně začít sezona trabantích srazů, je zvykem vykoupit klíč od sezony a zaplatit takzvané smradné. Za tímto účelem se kolona vozů odebrala do Vlastibořic, kde organizátoři srazu předali místním obyvatelům sud piva pod pomyslnou bránou. Za toto výkupné získali klíč k této bráně, kterým mohli odemknout sezonu srazů a společných výletů. Konečné focení všech trabantů u zámku Sychrov bylo už jen třešničkou na dortu.

Po celou dobu srazu probíhalo hlasování o nejkrásnější vozy v kategorii klasik, tuning kuriozita+veterán a ostatní vozidla Ifa. Pro výherce byly připravené poháry a speciální dárečky. Pro svou cenu si také přišel nejvzdálenější účastník srazu, angličan Richard.

Text a foto: Zuzana Procházková

Galerie