VIDEO: Podívejte se, jak Ford záměrně ničí auta na šílených silnicích

Zdají se vám naše vozovky špatné? To ještě neznáte nejhorší silnici světa složenou z výmolů, dláždění a retardérů. 

Výmoly jsou pro řidiče stále větší problém a jejich následkem nezřídka bývají nákladné opravy. Jen ve Velké Británii vyjížděl loni Královský automobilový klub k více než 25 000 asistenčních zásahů souvisejících s výmoly. 

V reakci na tento problém postavil Ford silnici o délce 1,9 km složenou z přesných replik skutečných výmolů a dalších poškození vozovky – kopií extrémních povrchů je víc než 100 a imitují 25 zemí světa. Celkově areál obsahuje testovací dráhy o délce 80 km.

Testování již přivedlo Ford k několika technickým inovacím. Například modely Mondeo, S-MAX a Galaxy nabízené na evropském trhu nyní přicházejí s adaptivními tlumiči pérování vylepšenými o funkci včasné detekce výmolů. Tato technologie bleskově upraví tuhost tlumení, pokud rozpozná, že kolo vjelo do výmolu, čímž pomáhá chránit podvozek před poškozením. 

Systém sledování tlaku v pneumatikách upozorní řidiče na defekt a elektronický stabilizační systém mu pomůže udržet vůz pod kontrolou, když se na poslední chvíli vyhýbá překážce. 

Galerie