VIDEO: Co dokáže Tatra 603

Každý vůz se musí pořádně otestovat. Tím se řídili i soudruzi v dobách dávno minulých. A tak když už začal model 600 Tatraplan zastarávat, bylo potřeba ho nahradit novým reprezentativním vozem. Tím se stala víceméně po tají zkonstruovaná šest set trojka. A i ona musela projít důkladnými testy. 

Vydáno: 18.10.2008

První vozy tohoto typu se představily v roce 1958 na výstavě EXPO v Bruselu a nutno dodat, že slavily velký úspěch. Byly to poslední automobily využívající takzvanou proudnicovou karoserii. O pohon se staral vzduchem chlazený osmiválec s objemem 2,5 litru a výkonu od 73 do 77 kW. Přes čtyřstupňovou převodovku byla poháněna zadní kola.

Vůz měl sice velkou hmotnost, ale díky nízkému součiniteli odporu vzduchu dokázal uhánět rychlostí 170 km/h. Dokonce vznikly i modely upravené pro závody. Těm pak nedělalo problém jezdit v okolí dvou set kilometrů v hodině.

Že to bylo rychlé auto dokazuje i toto povedené video. Za kousky, které zde předvádí Tatra 603 by se nemusely stydět ani dnešní moderní automobily. 

Text: Redakce
Foto: Carsweb.cz

 

Galerie