Velký sen malého Trabanta (2. část)

TrabipohádkaPak už to šlo ráz na ráz, vyjeli z vesnice, projeli městem a spoustou dalších vesnic a nakonec se dostali k hranici. Mladík (Trabant odposlouchal, že na něj volají Andy) dal pánům na celnici nějaké papíry a jelo se dál, přes pole, louky, vesnice, městečka a města, až nakonec zastavili u plotu v jedné vesničce.


Vydáno: 17.1.2008  

Andy spustil vyjukaného Trabanta z plošiny, dostrkal ho na svou zahradu, zamával kamarádovi s plošinou a pak přišel k Trabantovi. Láskyplně mu přejel rukou po hliníkové klice.

„Tak vítej doma v Čechách.“ Usmál se a Trabantovi samým štěstím zaplesalo trabantí srdíčko.. tak přeci jen, je v cizině!

Za pár týdnů přišla zima, Trabant zjistil, že Čechy nejsou zase až tak velká cizina, jsou kousek od Německa, ale byl rád že se dostal pryč z Helmutovy zahrady. Andy se o něj začal starat, zaparkoval ho do garáže, celého ho zkontroloval, utěsnil škvírky ve střeše, poladil motor, vyměnil řadící páku a dal nové brzdy. To se Trabantovi tuze líbilo. A největší radost měl, když koncem března Andy přišel a sdělil Trabantovi že dostane nový lak. Krásně červený, aby ladil s potahy na sedačkách které dostal před týdnem. Trabant byl v sedmém nebi!

Začal s Andym jezdit, nejdříve na krátké zkušební výlety, později na delší cesty, až jednou se vydal na víkendovou cestu po Čechách. Trabant kulil světlomety na tu krásnou krajinu kolem, blikal na ostatní projíždějící auta a nechával vítr, ať mu sviští kolem antény.

No a najednou tu byl červenec, Trabant si užíval slunečních paprsků, vystavoval karoserii čerstvému vzduchu, když tu se objevil na cestě před zahradou Andy a s ním přijeli další dva trabanti, žlutý a modrý. Andy otevřel vrata, vynesl z domu jednu velikou a jednu menší tašku a stan. Všechno to začal skládat do Trabantova kufru.

„Tak kluku,“ povídal přitom, „doufám že jsem tě přes zimu a jaro dal pořádně do kupy a že mě teď nenecháš ve štychu.“ S tím nasedl, nastartoval a vyrazil ze vrat za dvěma trabanty. „Máme před sebou dlouhou cestu do Chorvatska, tak se chlapče drž a užívej si jízdy.“ S tím polechtal Andy převodovku a nasměroval trabanta směrem na jih.

A šťastný Trabant Andymu v duchu slíbil, že ho ve štychu nenechá nikdy. Vždyť tenhle mladík mu splnil jeho celoživotní sen, podívá se do ciziny, do jižních zemí, po Evropě…

Konec

Text a foto: Zuzana Procházková

Galerie